Specjalny pokaz filmu Korczak w Kinie Meduza

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, w niedzielę 11 listopada zapraszamy do Kino Meduza na specjalny pokaz filmu Andrzeja Wajdy – Korczak.

11 listopada, niedziela
16:00
wstęp 11 zł

——————————-
Rok 1936. Janusz Korczak po kolejnej audycji w Polskim Radio dowiaduje się, że nadawanie jego programu zostanie “zawieszone”.

W czasie wakacji, na koloniach, byli wychowankowie Korczaka zarzucają mu, że swoją dobrocią nie przygotował ich do życia w “realnym” świecie, gdzie często spotykają się z antysemityzmem. Z Palestyny wraca pani Stefa, współpracownica Korczaka. Opowiada o powszechnym przeświadczeniu o nieuchronności wojny. Wieczorem Korczak “zaczarowuje” burzę i ulewę.
Wrzesień 1939. Korczak, w mundurze Wojska Polskiego pełni służbę na ulicach Warszawy. Przez wychowanka Heńka namawiany jest do zdjęcia munduru, aby nie rzucać się Niemcom w oczy, ale stanowczo odmawia.
Powstaje getto. Sierociniec przenoszony jest na jego teren. W czasie ewakuacji ginie wóz z kartoflami. Korczak idzie z interwencją na gestapo. Zostaje aresztowany. Pani Maryna Falska zabiera na aryjską stronę dziewczynkę z sierocińca, chce też namówić Korczaka do ukrywania się na “aryjskich” papierach.
///

Czarno-biały film Andrzeja Wajdy nie jest kompletną biografią wybitnego pedagoga, lecz kroniką ostatnich kilku lat jego życia, w czasie których – podczas niemieckiej okupacji – Korczak został zmuszony przenieść prowadzony przez siebie dom żydowskich sierot do warszawskiego getta, a następnie podjął decyzję, by w obozie zagłady w Treblince wytrwać z dziećmi do końca i wraz z nimi pójść na śmierć.

Kalendarz

Lipiec 2019