6. Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji w Opolu

Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA jest organizowany od 2013 roku. Został stworzony po to, by popularyzować polską, autorską animację w kraju, a także poza jego granicami. W latach 60. i 70. Polska Szkoła Animacji była wizytówką polskiej sztuki na świecie, dziś pamięć o niej jest znikoma. O!PLA poprzez swoje działania chce poszerzać wiedzę widzów oraz zachęcić ich do samodzielnej twórczości.

Do Konkursu Głównego 6. Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji zakwalifikowało się 66 filmów z całej Polski. Tegoroczna edycja została podzielona na cztery bloki, w których biorą udział animacje szkolne, studyjne, animowane wideoklipy oraz animowane fraszki i formanimy, czyli filmy abstrakcyjne.


KATEGORIA STUDYJNA im. Marka Serafińskiego
7.04.2018 / sobota / 18:00 / Kino Meduza
16.04.2018 / poniedziałek / 18:00 / Kino Meduza

filmy zrealizowane w studiach/wytwórniach filmowych i dofinansowane z państwowych źródeł (PISF, MKiDN)
ARKA NOEGO(2017, 7’), Adam Zienowicz, Studio Munka/Stowarzyszenie Filmowców Polskich/LUNAPARK motion arts collective
DZIWNY PRZYPADEK(2017, 13’30), Zbigniew Czapla, Warsztat Filmowy
HORYZONT ZDARZEŃ(2017, 12’28”), Michał Orzechowski, FUMI
MARCHEWKOWE POLE(2016, 16’), Kacper Zamarło, Studio Filmowe Xanf
MVP(2018, 03’50”), Artur Marcol, FUMI
O MATKO!(2017, 12’15”), Paulina Ziółkowska, FUMI
UCIECZKA(2017, 15’), Jarosław Konopka, ANIMA-POL
XOXO – POCAŁUNKI I UŚCISKI(2016, 13’53”), Wiola Sowa, Sowa Film


KATEGORIA SZKOLNA im. Kazimierza Urbańskiego
8.04.2018 / niedziela / 18:00 / Kino Meduza
17.04.2018 / wtorek / 18:00 / Kino Meduza

filmy zrealizowane przez studentów/uczniów szkół artystycznych (w tym studentów zagranicznych), a także filmy zrealizowane przez studentów/uczniów szkół artystycznych w ramach warsztatów animacji.
BAJKA O POWSTANIU CZARNEJ DZIURY (2017, 4’26”), Karolina Gołębiowska, AS SZCZECIN
CHWAST (2017, 04’10”), Adrianna Matwiejczuk, PWSFTviT ŁÓDŹ
C.O.Ś (CZŁOWIEK OBRASTAJĄCY ŚMIERCIĄ) (2017, 06’03”), Katarzyna Piróg, ASP WARSZAWA
GOŚĆ (2017, 2’20”), Aleksander Józefczyk, ASP KRAKÓW
KLUB SENIORA (2016, 06’11”), Agata Mianowska, PWSFTviT ŁÓDŹ
NA JĘZYKACH (2017, 3’49”), Karolina Borgiasz, PWSFTviT ŁÓDŹ
NIE MASZ DYSTANSU (2017, 3’52”), Karina Paciorkowska, PWSFTviT ŁÓDŹ
NO WEŹ KASIA, CO CI SZKODZI? (2017, 6’37”), Aleksandra Filipowicz i Konrad Ożgo, PJATK WARSZAWA
OBŁAWA (2017, 4’), Krzysztof Raczkowski, UAP POZNAŃ
OJEZU (2017, 03’48”), Betina Bożek, ASP KRAKÓW
OSTATNI POKÓJ (2017, 5’47”), Marta Chyła-Janicka, PWSFTviT ŁÓDŹ
SAMURAJ (2016, 7’08”), Tomasz Kucharczyk, PJATK WARSZAWA
SKLEP Z RYBAMI (2017, 3’), Maria Kulpa, UAP POZNAŃ
WCIELENIE (2017, 5’), Barbara Rupik, PWSFTviT ŁÓDŹ
WYBORY MISS KURNIKA (2016, 3’26”), Aleksandra Pietruk, UMCS LUBLIN
ZAMIENIAMY SIĘ W PRZYRODĘ (2017, 4’), Justyna Pazdan, PWSFTviT ŁÓDŹ
ZDROWAŚ? (2017, 04’10”), Ilona Dybka, PWSFTviT ŁÓDŹ
ZJAZD (2017, 03’41”), Jerzy Tabor, PWSFTviT ŁÓDŹ
blok poprzedzi wprowadzenie prof. dra hab. Bartosza Posackiego


KATEGORIA ANIMOWANY WIDEOKLIP im. Yacha Paszkiewicza
11.04.2018 / środa / 19:00 / Narodowe Centrum Polskiej Piosenki
18.04.2018 / środa / 18:00 / Kino Meduza

oficjalne animowane teledyski zrealizowane na zamówienie, w tym wideoklipy nieoficjalne, ale posiadające zgodę na wykorzystanie muzyki
ALIEN SCARS (PL/Kanada 2017, 5’), Martyna Koleniec | Brainwashed Proper Citizens
DOM DOBRY (2017, 05’22”), Łukasz Rusinek | Pablopavo i Ludziki
DREAM ON (2017, 4’42”), Wojciech Ostrycharz | Lion Shephered
DR WHITE (2017, 03’02”), Maciej Bednarek | Elektronikt
FAIL (2017, 05’05”), Wojciech Ostrycharz | Lion Shephered
FLUOKSETYNA (2017, 4’), Paweł Czarnecki | Latające Pięści
HATOR (2017, 02’27”), Maciej Sarna |LiN
KAMIEŃ (2018, 4’49”), Marcin Ożóg | Paśko & Zespół Co To
MAK (2017, 4’33”), Ala nunu Leszyńska | T/Aboret
MOST (2017, 02’23”), Łukasz Jedynasty & Zuzanna Staszewska | Kazik & Kwartet ProForma
NEBULA (2017, 3’34”), Marcin Nowrotek (ASP Katowice) | Maciej Obara
ODESSA (2017, 03’12”), Karolina Głusiec | Ariel Ariel
OHOHO (2017, 2’34”), Łukasz Rusinek | Gooral
OSTATNI DZIEŃ SIERPNIA (2017, 05’53”), Marcin Podolec, Kacper Zamarło | Pablopavo i Ludziki
PUSTE SAMOLOTY (2017, 04’32”), Joanna Kucharska | Hańba!
SATIN (2017, 5’44”), Łukasz Rusinek | Aleksander Nowak
WARSZAWA (2017, 02’45”), Anita Kwiatkowska-Naqvi | Kapela Kożuch
WIOSNA (2017, 04’06”), Zuzanna Waś | Kaman / Konikiewicz

blok poprzedzi wprowadzenie dra Mateusza Torzeckiego z Muzeum Polskiej Piosenki


KATEGORIA FORMANIMY im. Warsztatu Formy Filmowej
14.04.2018 / sobota / 18:00 / Kino Meduza
19.04.2018 / czwartek / 18:00 / Kino Meduza

animacje abstrakcyjne i animacje eksperymentalne
CREATION. FIRST DAY, (2018, 2’52”), Mariusz Wirski
DIALOGI (2016, 6’), Monika Kuczyniecka | Rafał Ryterski, NInA
DZIĘKI UPRZEJMOŚCI ARTYSTY (2016, 10’10”), Piotr Bosacki
GWIEZDNY PYŁ (2018, 2’05”), Elena Volozneva, UMK TORUŃ
JUSTI FITNESS (2017, 7’43”), Justyna Pazdan, PWSFTviT ŁÓDŹ
KAJTEK (2017, 03’33”), kinoMANUAL (Aga Jarząb + Pin Park)
LITTLE GIANT (2017, 3’08”), Maciej Dydyński + LASY
SLAWUSGEDONUS (2018, 5’), Maciek Sławuski
UPADEK (2017, 0’44”), Emil Bucki, Liceum Plastyczne im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie
ZOETROP (2017, 02’08”), Martyna Karpowicz

KATEGORIA ANIMOWANE FRASZKI im. Andrzeja Czeczota
filmy, których akcja trwa od 1 do 90 sekund
CHMURY (2017, 0’51”), Karolina Specht, Goethe Institut
DLACZEGO PRZENIGDY NIE DOKARMIAĆ GOŁĘBI (2017, 1’20”), Agnieszka Świętek
DUCH (2017, 0’19”), Alicja Łyszkowicz, UAP
GDZIE KUCHAREK 6 TAM NIE MA CO JEŚĆ (2017, 01’35”), Kamil Wójcik
HIT THE BUTTON! (2017, 0’45”), Kamil Wójcik
IF YOU CAN… (2017, 1:14), Hanna Rybak, UMCS LUBLIN
LUDZIK SPADŁ MI Z NIEBA (2017, 01’02”), Magdalena Pilecka
MARS 2032 (2017, 1’), Karol Szczepankiewicz, UMK TORUŃ
SEKCJA (2017, 01’15”), Aleksandra Drewniak, UAP POZNAŃ
SPODNIE I ŻELAZKO (2018, 1’20”), Julia Orlik, PWSTviT ŁÓDŹ
ZABAWKA (2017, 0:55), Fabian Kowalczuk (Gocholudek), UMCS LUBLIN
ŻABA I MUCHA (2017, 00:38) Aleksandra Machoń, UMCS LUBLIN


Oh! People Loves Animation!
15.04.2018 / niedziela / 18:00 / Kino Meduza

pokaz laureatów Nagród Publiczności na zagranicznych festiwalach animacji w minionym roku

DARMUJI 86, Ahmad Hafidz Azroi / ALLIE STUDIO, Indonezja 2017, 02’29”
DWA TRAMWAJE [eng.: Two Trams], Svetlana Andrianova / SOYUZMULTFILM FILM STUDIO, Rosja 2016, 10’
DZIADEK MORS [org.: Pépé le morse/ eng.: Grandpa Walrus], Lucrèce Andreae / Caïmans Productions, Francja 2017, 14’ 53”
FIASKO, Szabolcs Nagy / Szent Görgy Media and Information Technology, Węgry 2017, 4’36”
GHOST SQUAD, Kieran Sugrue, Australia 2016, 6’30”
HAPPY END, Jan Saska / True Lovers, FAMU, Czechy 2016, 6′
KATARZYNA [org.: Catherine], Britt Raes / Creative Conspiracy, Belgia 2016, 11’51’’
LEP NA PTAKI [eng.: Birdlime], Evan DeRushie, Kanada 2016, 10’52”
NAJLEPSZY KLIENT [org.: Cel mai bun client, eng.: The Best Customer], Serghei Chiviriga, Rumunia 2017, 12’10”
NASZA WSPANIAŁA NATURA – KAMELEON POSPOLITY [eng.: Our Wonderful Nature – The Common Chameleon], Tomer Eshed / Lumatic, Niemcy 2016, 3’32”
PUSTE MIEJSCE [eng.: Negative Space], Max Porter, Ru Kuwahata / Tiny Inventions, Francja 2017, 5’30”
POD ZASŁONĄ OCEANICZNEGO ŻYCIA [org.: Sob o Véu da Vida Oceânica, eng.: Unravelling the Ocean’s Veil], Quico Meirelles / o2filmes, Brazylia 2017, 8’48”
POŻEGNANIE [org.: Slovo, eng.: Farewell], Leon Vidmar / ZVVIKS, Słowenia 2016, 5’51”
YIN, Nicolas Fong / Zorobabel, Belgia 2017, 10’30″
ZŁOTY WIEK [org.: Golden Oldies], Joost Lieuwma, Daan Velsink / Frame Order, Holandia 2016, 3’


16.04.2018 Masterclass z Moniką Kuczyniecką 

Masterclass z Moniką Kuczyniecką jest wydarzeniem towarzyszącym 6. Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA. Oferta skierowana jest do studentów Wydziału Sztuki UO, by pod okiem mistrzyni zgłębiali tajniki animacji z wykorzystaniem plasteliny. Warsztaty odbędą się w siedzibie Wydziału Sztuki UO przy ul. Wrocławskiej 4.

Zapisy trwają do 10 kwietnia 2018 r.

szczegóły – na stronie internetowej Wydziału Sztuki UO.

Kalendarz

Kwiecień 2018