fbpx

Akademia Kina Europejskiego – #Opolskie EDUKO

Akademia Kina Europejskiego

to cykl będący częścią projektu „15 lat minęło – Impresje Europejskie”. W ramach otwartych pokazów w Kinie Meduza prezentowane będą ambitne filmy europejskie z ostatnich lat, pozwalające lepiej zrozumieć aktualne problemy mieszkańców kontynentu.

Wstęp na wszystkie projekcje jest wolny.


 ■ 17.05. , godz. 20.00

Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie reż. Paolo Genovese / Włochy 2016 / 97 min.


 ■ 20.05., godz. 20.00

Mężczyzna imieniem Ove reż. Hannes Holm / Szwecja 2015 / 116 min.


 ■ 21.05., godz. 20.00

Goodbye Berlin reż. Fatih Akin / Niemcy 2016 / 94 min.


 ■ 22.05., godz. 20.00

Kobieta z Lodu reż. Bohdan Sláma / Czechy 2017 / 106 min.


 ■ 23.05., godz. 20.00

Szczęśliwy Lazzaro reż. Alice Rohrwacher / Włochy, Szwajcaria, Francja, Niemcy / 125 min.


Zadanie „15 lat minęło – Impresje Europejskie” dofinansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego w ramach „Opolskie EDUKO w 15-lecie obecności Województwa Opolskiego w Unii Europejskiej”.

eduko_stopka

17.05. , godz. 20.00

Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie

reż. Paolo Genovese / Włochy 2016 / 97 min.

Kameralny komediodramat jest jednym z największych przebojów włoskich kin 2016 roku (ponad 3,5 miliona widzów). Film otrzymał nagrody David di Donatello – nazywane włoskimi Oscarami – dla najlepszego filmu 2016, a także za scenariusz, za który laury zdobył także na Tribeca FF i MFF w Bari.

Siedmioro długoletnich przyjaciół spotyka się na kolacji. Dla urozmaicenia wieczoru rozpoczynają zabawę polegającą na dzieleniu się między sobą treścią każdego SMS-a, e-maila lub rozmowy telefonicznej, jakie otrzymują w trakcie spotkania.

Kiedy tym samym wiele tajemnic zaczyna wypływać na światło dzienne, niewinna gra rodzi konflikty, które niełatwo będzie zażegnać…


20.05., godz. 20.00

Mężczyzna imieniem Ove

reż. Hannes Holm / Szwecja 2015 / 116 min.

Spokojne szwedzkie miasteczko. Owdowiały Ove dobiega sześćdziesiątki. Po śmierci ukochanej żony życie straciło dla niego sens. Z dnia na dzień bohater coraz mocniej pogrąża się w depresji i myślach samobójczych.

Pewnego dnia do domu po drugiej stronie ulicy wprowadza się małżeństwo z dwojgiem dzieci. Pierwsze spotkanie Ove z nowymi sąsiadami nie zwiastuje niczego dobrego – ciężarna Parvaneh taranuje samochodem skrzynkę na listy należącą do zgorzkniałego samotnika. Wkrótce jednak, nieoczekiwanie dla siebie samego, Ove zyska nową przyjaciółkę…
Film zebrał tuziny wyróżnień i entuzjastycznych recenzji na całym świecie. Krytycy najczęściej porównują dzieło Hannesa Holma z „Gran Torino” Clinta Eastwooda, ale także z „Forrestem Gumpem”, „Schmidtem” czy „Lepiej być nie może”.
Nominowany do Oscara 2017 w kategorii film nieanglojęzyczny oraz za najlepszą charakteryzację.


21.05., godz. 20.00

Goodbye Berlin

reż. Fatih Akin / Niemcy 2016 / 94 min.

Maik to nastolatek i typowy samotnik: nie ma przyjaciół, dziewczyny i hobby. Wszystko się zmienia w momencie, gdy na jego drodze staje Czik – zawadiacki nastolatek, buntownik i rozrabiaka, który bez skrępowania sięga po alkohol czy wszczyna bójki. Między chłopakami nawiązuje się nić porozumienia, która przeistacza się w przyjaźń – są gotowi niemal na wszystko. Pewnego razu Czik kradnie starą Ładę, którą udają się w spontaniczną podróż – bez mapy, bez planu i bez rodziców. Zaczyna się wielka wakacyjna przygoda, która pozostanie w pamięci chłopaków już na zawsze…

Jazda w nieznane jest pełniejsza ważnych odkryć i niezwykłych doświadczeń, gdy na siedzeniu obok ma się najlepszego kumpla. Dzieło Fatiha Akina laureata Złotego Niedźwiedzia 2004 za film „Głową w mur”. Opowieść o przyjaźni nagrodzona przez Europejską Akademię Filmową 2017 w kategorii Najlepszy Film Młodzieżowy.


22.05., godz. 20.00

Kobieta z Lodu

reż. Bohdan Sláma / Czechy 2017 / 106 min.

Po śmierci męża Hana mieszka samotnie w rodzinnym domu. Jej dwaj dorośli już synowie odwiedzają ją wraz ze swoimi żonami i dziećmi, ale te wizyty na ogół kończą się kłótniami, więc atmosfera w rodzinie jest nienajlepsza. Kiedy Hana spotyka Bronę, twardego mężczyznę uzależnionego od pływania w morzu zimą, przed kobietą otwiera się nagle zupełnie nowy świat. Brona przyjmuje Hanę do swojego zespołu morsów, a ona stopniowo uczy się pokonać strach przed lodowatą wodą. Przede wszystkim jednak na nowo uczy się kochać…

Zdobywca nagrody jury na MFF Tribeca 2017 to błyskotliwa i oryginalna komedia romantyczna z życia ludzkich morsów…


23.05., godz. 20.00

Szczęśliwy Lazzaro

reż. Alice Rohrwacher / Włochy, Szwajcaria, Francja, Niemcy / 125 min.

Szczęśliwy Lazzaro” to oniryczna opowieść na styku włoskiego neorealizmu i realizmu magicznego. Koncentruje się wokół spotkania Lazzaro, chłopaka tak poczciwego, że często brany jest za pomyleńca, z pięknoduchem Tancredim, młodym szlachcicem o nad wyraz wybujałej wyobraźni.

Życie ich obu w odizolowanej wiosce pasterskiej Inviolata toczy się pod dyktando okropnej markizy Alfonsiny de Luny, królowej imperium tytoniowego i zarazem matki Tancrediego.
Lojalna więź między młodymi mężczyznami zostaje przypieczętowana, kiedy Tancredi prosi Lazzaro, aby ten pomógł mu zorganizować własne porwanie. 

Ten dziwny i nieprawdopodobny sojusz jest objawieniem dla Lazzaro i owocuje przyjaźnią tak cenną, że bohater będzie nawet podróżować w czasie i przestrzeni w poszukiwaniu Tancrediego. Pierwszy raz w życiu Lazzaro trafi także do wielkiego miasta…