fbpx

Cud nad Wisłą – pokaz filmu z muzyką na żywo

 W 100rocznicę Bitwy Warszawskiej Stowarzyszenie Opolskie Lamy oraz Festiwal Filmowy Opolskie Lamy zapraszają na plenerowy pokaz filmu niemego Cud nad Wisłą (1921), reż. Ryszard Bolesławski z muzyką na żywo Marcina Pukaluka.


Pokaz odbędzie się 17.08.2020 o godz. 21:00
Miejsce: podwórze Centrum Aktywizacji Społecznej, przy ul. Krakowskiej
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona – prosimy o zachowywanie dystansu społecznego w przestrzeni

Akcja filmu rozpoczyna się w wigilijny wieczór 1919 roku na wschodnich kresach Rzeczypospolitej w dworku rodu Granowskich. Spokojne życie mieszkańców burzy wieść o nadciągających bolszewikach. Po wielu dramatycznych perypetiach, w sierpniu 1920 roku, w wyniku zwycięskiego natarcia wojsk polskich dochodzi do zasadniczego przełomu w przebiegu konfliktu.

Zrealizowane z rozmachem widowisko filmowe w 8 aktach, ilustrujące epizody wojny polsko-bolszewickiej. Sekwencje końcowe zawierają dokumentalny zapis wręczenia Józefowi Piłsudskiemu buławy marszałkowskiej w dniu 14 listopada 1920 roku. Film, sprawnie zrealizowany przez aktora i reżysera słynnego MChATu (Moskiewskiego Akademickiego Teatru Artystycznego), a później uznanego twórcę hollywoodzkiego lat 30., powstał na zamówienie Wydziału Propagandy Ministerstwa Spraw Wojskowych. Obraz cieszył się bardzo dużym powodzeniem wśród polskich widzów ze względu na aktualny i budzący żywe emocje temat oraz doborową obsadę aktorską, w której znalazła się m.in. Jadwiga Smosarska, największa gwiazda polskiego kina w okresie dwudziestolecia międzywojennego.


Marcin Pukaluk

Marcin Pukaluk – Kompozytor, performer i producent muzycznym. Od 10 lat zajmuje się wykonywaniem muzyki na żywo do filmów niemych. Na swoim koncie ma 2 solowe płyty z muzyką filmową oraz  setki seansów z muzyką na żywo! Zagrał do filmów niemych na prestiżowych festiwalach w Polsce (American Film Festival, Plus Camerimage czy  Sputnik nad Polską) oraz na dużych, międzynarodowych festiwalach, m.in. Denver Film Festival, Batumi International Art-House Film Festival czy też najstarszy i największy festiwal filmu niemego na świecie Pordenone Silent Film Festival.

Zwycięzca organizowanego przez Vivarto konkursu na najlepszą autorską muzykę do słynnej komedii “Generał” Bustera Keatona (2011) oraz laureat I nagrody w konkursie taperskim festiwalu Muzyka na Plan w Tarnowskich Górach (2012).

Jego muzyka pojawiała się w pierwszej dziesiątce Listy Przebojów Muzyki Filmowej RMF Classic.


Wydarzenie jest współfinansowane z budżetu Urzędu Miasta Opola

 

Kalendarz

Październik 2020