Dokumentalna odsłona kina / 2017

DOKUMENTALNA ODSŁONA KINA (DOK), to projekt zapowiadający i promujący Festiwal Filmowy Opolskie Lamy, ale przede wszystkim DOK, to niesamowita przygoda z kinem, które na swój charakterystyczny sposób opowiada o zastanej rzeczywistości. Nikt inny, tak jak dokumentaliści, nie potrafi opowiadać o świecie, ludziach, ich emocjach, zmaganiu się z codziennością, o sprawach ważnych zarówno w przestrzeni naszego indywidualnego życia jak i w przestrzeni szerszej. Film dokumentalny wnika głębiej i mocniej opisuje świat, ludzi, społeczeństwo, czy kwestie polityczne.

Zafascynowani dokumentalną formą, zachęcamy Państwa do udziału w projekcjach. Jak do tej pory DOK realizowany był w wielu ośrodkach, zarówno w Polsce jak i na Opolszczyźnie. W tym roku szczególna uwagę poświęcamy wyłącznie ośrodkom kultury na Opolszczyźnie. W programie DOKu znaleźć można najświeższe i najlepsze pozycje z dorobku polskich dokumentalistów.

Filmy dokumentalne wymagają od widza szczególnego skupienia i refleksji, zadawania niewygodnych pytań na które najczęściej nie znajdujemy odpowiedzi. Polscy twórcy filmów dokumentalnych, których filmy chcemy Państwu przedstawić w tym roku, poruszają się po wielu obszarach ludzkiej natury, od samotnej jednostki próbującej po raz kolejny rozpocząć wszystko od nowa jak w Pielgrzymie Pawła Jóźwiaka – Radana, poprzez trudne relacje rodzinne ukazane przez Annę Zamecką w Komunii, po twórców szukających tematów szerszych, dotykających całych społeczności jak w Ikonie Wojciecha Kasperskiego czy Obcy na mojej kanapie Grzegorza Brzozowskiego. Wszyscy jednak mają podobny cel: naszkicować portret człowieka, który można by włożyć w szerokie ramy refleksji nad całą ludzkością.

 

Harmonogram projekcji Dokumentalnej Odsłony Kina

02.09.2017
Dobrodzieński Ośrodek Kultury i Sportu
KapelMistrze, reż. Tomasz Knittel

15.09.2017
Tarnów Opolski Gminny Ośrodek Kultury
KapelMistrze, reż. Tomasz Knittel

16-17.09.2017
Nysa Kino Cinema N3D
KapelMistrze, reż. Tomasz Knittel 
Ikona, reż. Wojciech Kasperski
Obcy na mojej kanapie, reż. Grzegorz Brzozowski 

18.09.2017
Kluczbork Kino Bajka
Obcy na mojej kanapie, reż. Grzegorz Brzozowski 
Komunia, reż. Anna Zamecka

22.09.2017
Powiatowe Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich
KapelMistrze, reż. Tomasz Knittel

23.09.2017
Niemodlin Ośrodek Kultury
Ikona, reż. Wojciech Kasperski
Komunia, reż. Anna Zamecka

24.09.2017
Olesno Miejski Dom Kultury
KapelMistrze, reż. Tomasz Knittel 
Ikona, reż. Wojciech Kasperski

25.09.2017
Kędzierzyn-Koźle Miejski Ośrodek Kultury
KapelMistrze, reż. Tomasz Knittel 
Ikona, reż. Wojciech Kasperski

28-29.09.2017
Głuchołazy Centrum Kultury
Ikona, reż. Wojciech Kasperski
Obcy na mojej kanapie, reż. Grzegorz Brzozowski

29.09.2017
Krapkowice Dom Kultury
Ikona, reż. Wojciech Kasperski
Z pogranicza cudu, reż. Tomasz Jurkiewicz

03.10.2017
Brzeg Centrum Kultury
KapelMistrze, reż. Tomasz Knittel 
Ikona, reż. Wojciech Kasperski

03.10.2017
Dobrodzieński Ośrodek Kultury i Sportu
Pielgrzym, reż. Paweł Jóźwiak-Rodan


Ikona
reż. Wojciech Kasperski / Polska 2016 / 51 min.

„Gdzie znajduje się dusza? W sercu? W mózgu? A może gdzie indziej?” – zastanawia się sędziwy lekarz, który poświęcił się pracy w szpitalu psychiatrycznym na syberyjskiej prowincji. Miejsce niedostępne dotychczas dla ekip filmowych poznajemy również za pośrednictwem jego mieszkańców – niektórzy z nich spędzili w szpitalu po kilkadziesiąt lat. Dyskretne, a zarazem wnikliwe obserwacje codziennego życia pacjentów zamieniają się w medytację na temat nieprzeniknionej ludzkiej natury.  Reżyser po raz kolejny pokazuje, że jest mistrzem lakonicznego opowiadania, że potrafi dotykać najbardziej intymnych prawd o ludziach, jednocześnie zachowując dystans i nie przekraczając moralnych granic. Nagrodzona na 56. Krakowskim Festiwalu Filmowym “Ikona” to film wybitny, zbudowany z niepewności i ciekawości świata, stawiający pytania, ale nie sugerujący łatwych odpowiedzi.

Wojciech Kasperski

Absolwent Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Studiował filozofię na Uniwersytecie Gdańskim. Twórca ambitnych artystycznie filmów, pracuje również jako producent zaangażowany głównie w twórczość swojego pokolenia filmowców. W latach 2009-2010 Wiceprezes Stowarzyszenia Film 1,2, skupiającego młodych twórców. Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, członek Koła Scenarzystów SFP. Jego filmy zostały nagrodzone ponad 40 różnym nagrodami w Polsce i na świecie, oraz brały udział w pokazach i konkursach w Cannes, Los Angeles, Tribeca, Pekinie, Moskwie i wielu innych.


 

KapelMistrze
reż. Tomasz Knittel / Polska 2016 / 42 min.

Tomasz Knittel sportretował współczesną polską scenę muzyki źródeł, zapraszając do udziału w swoim filmie takie zespoły, jak Chłopcy Kontra Basia, Kapela Ze Wsi Warszawa, Janusz Prusinowski Kompania, InFidelis, Kapela Brodów czy Kapela Maliszów. Istotą tego kreacyjnego dokumentu jest połączenie tradycji z nowoczesnością. Film zabiera widza w poruszającą, magiczną podróż po współczesnej Warszawie, podczas której spotkać można muzyków w codziennych, a czasem mniej zwyczajnych sytuacjach. Twórcy projektu wypracowali odrębny artystyczny język filmowy. Każda z poszczególnych scen zrealizowana jest w umownej i dość abstrakcyjnej filmowej konwencji. Najważniejszym aspektem filmu jest oddanie autentyzmu muzyki, a także energii, pasji i wyjątkowości poszczególnych zespołów. Film KapelMistrze ukazuje, jak bardzo polska kultura tradycyjna może być dzisiejsza, intrygująca i wciągająca.

Tomasz Knittel

Reżyser filmów krótkometrażowych, spotów wizerunkowych, wideoklipów i kampanii społecznych. Pasjonat filmów muzycznych, autor kilku dokumentów poświęconych tej tematyce, m.in. “From Podserednieje with Love”, opowiadający o Amerykance zakochanej w rosyjskim tancerzu, “Dobry wieczór, Opole!”, o legendarnym festiwalu muzycznym oraz “Polska – Path of Dance” o polsko-szwedzkim muzycznym projekcie. Zrealizował również film Elektro_sonda wymykający się klasycznym gatunkowym podziałom.


 

 

Komunia
Reż. Anna Zamecka / Polska 2016 / 72 min.

Kiedy dorośli bawią się w dom, wtedy to dzieci muszą szybko dorosnąć. 14-letnia Ola nie tylko opiekuje się niewydolnym ojcem, autystycznym bratem i mieszkającą osobno matką; ale przede wszystkim stara się złożyć rodzinę w całość. Komunia Święta niepełnosprawnego brata staje się pretekstem dla Oli, by rozbita rodzina zasiadła razem przy jednym stole. Sam Nikodem obserwuje zmagania bliskich ze swojej własnej, niezwykłej perspektywy. „Komunia” odkrywa piękno w odrzuconych, siłę w najsłabszych, potrzebę zmiany tam, gdzie nic na nią nie rokuje. To przyspieszona lekcja dojrzewania, która uczy, że żadne porażki nie są ostateczne. Szczególnie tam, gdzie idzie o miłość.
„Komunia” zwyciężyła w Tygodniu Krytyki Filmowej Locarno i w Konkursie Dokumentalnym WFF. Film otrzymał nagrodę Silver Eye dla Najlepszego Dokumentu Pełnometrażowego na targach filmu dokumentalnego East  Silver. W ostatnim czasie uczestniczył także w DOK Leipzig, IDFA, Camerimage, zdobył nagrody na MFF w Bratysławie i MFF w Mińsku.


 

 

Pielgrzym
reż. Paweł Jóźwiak-Rodan / Polska 2015 / 62 min.

Roman miał burzliwe życie. Po przerwanych studiach medycznych wyjechał do Singapuru i został przemytnikiem. Przemycał ludzi i elektronikę. Po powrocie do Polski rozpoczął pracę w korporacji. Jego życie zdawało się wreszcie toczyć po właściwych torach, aż do dnia, w którym został aresztowany i oskarżony o przestępstwa popełnione sześć lat wcześniej. Po wyjściu na wolność postanowił zerwać ze swoim dawnym życiem. Zaczął pisać ikony i chodzić pieszo po świecie. Jak sam mówi chciał się „przeczołgać, przepalić, w sobie coś zniszczyć”. Rozwiedziony ojciec dwudziestoletniej córki, który próbuje odpokutować błędy przeszłości podczas pieszych wypraw. Poznajemy go, gdy wraz z innymi byłymi więźniami planuje przejść pieszo z Polski do Moskwy i z powrotem, łącznie 4500 km. Podczas drogi bohater stawi czoło nurtującym go trudnym pytaniom, a odpowiedzi poszuka, spoglądając głęboko we własne wnętrze. Pielgrzymka zaplanowana jako droga pojednania między Wschodem i Zachodem wskaże mu ścieżkę ku innemu pojednaniu. Jej finał może okazać się bardzo różny od tego, który bohater po ludzku planował.

Paweł Jóźwiak-Rodan
Polski pisarz, reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Jest absolwentem filmoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim, ukończył także reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego . Jego filmy były wielokrotnie nagradzane na pokazach i festiwalach krajowych oraz zagranicznych.


 

 

Z pogranicza cudu
reż. Tomasz Jurkiewicz / Polska 2016 / 50 min.

Wiesław Koneczny, emerytowany górnik z Libiąża pod Krakowem, pisze książkę pt. “Z pogranicza cudu”, która dotyczy zetknięć ludzi ze światem nadprzyrodzonym. Dokumentuje ludowe legendy, spisuje osobiste historie sąsiadów, sam również poszukuje duchów. Jego nieodłącznym sekretarzem jest żona, pani Gienia. Dowcipna opowieść o pasji i tajemnicy. W filmie oprócz Wiesława Konecznego wystąpili mieszkańcy Libiąża, Żarek, Trzebini i Zagórza. Wśród nich założyciel Profesional Team of Ghost Hunters, śledczy egzorcysta Piter Shalkevitz z Chrzanowa.
Tomasz Jurkiewicz
Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz reżyserii WRiTv im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, a także kursu fabularnego “Studio Prób” Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Autor filmów krótkometrażowych: “Franciszek” (2005),  “Próba mikrofonu” (2006), “Lunatycy” (2007), “Radioakcja” (2008), “Wesołych Świąt” (2009), “Babcia wyjeżdża” (2009), “Gdyby ryby miały głos” (2010), które zdobyły kilkadziesiąt nagród i wyróźnień na festiwalach krajowych (Kraków, Warszawa, Gdynia, Wrocław) i międzynarodowych (Karlove Vary, Seul), scenarzysta.


 

 

Obcy na mojej kanapie
reż. Grzegorz Brzozowski / Polska 2017/ 53 min.

Internetowy portal gościnności sprawia, że obcy lądują w domach Polaków. Heavymetalowiec – w mieszkaniu emeryta, student medycyny u motocyklistki, Wietnamczyk u młodej matki, szwajcarski szermierz u konserwatywnych sióstr. Czego szukają w spotkaniu z nieznajomymi? Czy jedna noc wystarczy, aby wypełnić pustkę w czyimś życiu – czy uczyni ją jeszcze dotkliwszą? Film Grzegorza Brzozowskiego to obraz współczesnego miasta z perspektywy couchsurferów. Warszawa jako miejsce spotkań ludzi z różnych stron świata, w różnym wieku i z różnymi historiami życiowymi. Łączy ich poczucie zagubienia, a także dojmująca potrzeba ucieczki od samotności. Couchsurfing staje się płaszczyzną porozumienia dla zupełnie odmiennych światów – w jaki bowiem inny sposób można by skłonić polskiego inżyniera po pięćdziesiątce i studenta z Niemiec do wspólnego składania chińskiego modelu helikoptera?

Grzegorz Brzozowski
Socjolog, reżyser filmów dokumentalnych. Absolwent Szkoły Wajdy, gdzie tworzył pod opieką Marcela Łozińskiego, Jacka Bławuta i Vity Żelakeviciute. Obecnie pracuje nad doktoratem w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, badając polskie wspólnoty festiwalowe.

 

Kalendarz