Goście 15.FFOL

Marian Dziędziel

Aktor filmowy i teatralny. Na 15. Festiwalu Filmowym Opolskie Lamy otrzyma nagrodę Honorowej Lamy. Brawurowo zagrana rola Wojnara w głośnym obrazie Wojciecha Smarzowskiego Wesele (2004) przyniosła aktorowi Orła oraz nagrodę na FPFF w Gdyni za Najlepszą Pierwszoplanową Rolę Męską. Regularnie współpracuje z Wojtkiem Smarzowskim przy kolejnych produkcjach, można go również zobaczyć w wielu etiudach filmowych.

spotkanie

7.10.2017 - 18:00 / Studenckie Centrum Kultury po projekcji filmu Gala Wręczenia Honorowej Lamy zobacz w programie

Sławomir Idziak

należy do grona najbardziej utalentowanych polskich filmowców. Jest autorem zdjęć do ponad 50 filmów fabularnych, za które otrzymał liczne wyróżnienia. Przez lata współpracował jako operator z reżyserami takimi jak Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Zanussi i Andrzej Wajda. W latach 90. zaczął także realizować filmy w USA.

spotkanie

4.10.2017 - 18:00 / Cinebus po projekcji filmu spotkanie ze Sławomirem Idziakiem poprowadzi ks. prof. Marek Lis zobacz w programie

Rafał Maćkowiak

Opolanin, aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. W 1999 ukończył warszawską Akademię Teatralną. Pierwszą dużą rolę filmową zagrał w Gniewie (1998), w tym samym roku pojawił się także w Billboardzie i Amoku. Ze szczególnym uznaniem spotkała się jego kreacja w Głośniej od bomb (2002) Przemysława Wojcieszka. Epizodycznie pojawia się w serialach telewizyjnych. Za rolę w filmie 33 sceny z życia był nominowany do Orła, Polskiej Nagrody Filmowej w kategorii: najlepsza drugoplanowa rola męska.

spotkania

6.10.2017 - 18:00 / Muzeum Śląska Opolskiego spotkanie po projekcji filmu zobacz w programie 7.10.2017 - 20:00 / Teatr im. Jana Kochanowskiego spotkanie po projekcji filmu

Yach Paszkiewicz

reżyser, operator , autor animacji, grafik, animator kultury. Dyrektor Artystyczny 26 Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film 2017. Jego dorobek to kilkanaście filmów dokumentalnych, udział w realizacji wielu programów TV oraz realizacja ponad 600 wideoklipów. W 2000 wideoklip jego autorstwa do muzyki zespołu Kult 45-89, nagrodzony Grand Prix w 1993 na Yach Film Festiwalu, został wybrany przez internautów najlepszym polskim teledyskiem lat 90.

spotkanie

6.10.2017 - 18:00 / Cinebus spotkanie po projekcji teledysków zobacz w programie

Tomasz Knittel

Reżyser filmów krótkometrażowych, spotów wizerunkowych, wideoklipów i kampanii społecznych. Pasjonat filmów muzycznych, autor kilku dokumentów poświęconych tej tematyce, m.in. "From Podserednieje with Love", opowiadający o Amerykance zakochanej w rosyjskim tancerzu, "Dobry wieczór, Opole!", o legendarnym festiwalu muzycznym oraz "Polska – Path of Dance" o polsko-szwedzkim muzycznym projekcie.

spotkanie

7.10.2017 - 20:00 / Narodowe Centrum Polskiej Piosenki spotkanie po projekcji filmu zobacz w programie
8.10.2017 - 18:00 / Narodowe Centrum Polskiej Piosenki spotkanie po projekcji filmu zobacz w programie

Michał Rosa

Reżyser, scenarzysta. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 1991 roku nominowany do studenckiego Oscara. Debiutancki obraz Rosy, zrealizowany w 1993 roku "Gorący czwartek" nagrodzony został na FPFF w Gdyni w kategorii Debiut Reżyserski. Drugi film reżysera, "Farba", nominowany był do Orła - Polskiej Nagrody Filmowej w kategorii Najlepsza Reżyseria.

spotkanie

8.10.2017 - 20:00 / Kino Helios spotkanie po projekcji filmu poprowadzi Magdalena Sendecka zobacz w programie

Marcin Koszałka

Autor zdjęć filmowych do wielu znaczących dzieł współczesnej polskiej kinematografii, dwukrotny laureat nagrody za zdjęcia na FPFF w Gdyni oraz Brązowej Żaby na Camerimage, trzykrotnie nominowany do Orłów. Członek Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej. Jest też reżyserem filmów dokumentalnych i fabularnych, do których sam pisze scenariusze oraz zajmuje się ich montażem. Po realizacji dwóch etiud szkolnych, już w 1999 roku zadebiutował jako reżyser filmu „Takiego pięknego syna urodziłam". Film zdobył nagrody na festiwalach w Berlinie, Krakowie oraz Nyon.

spotkanie

9.10.2017 - 18:00 / Studenckie Centrum Kultury spotkanie po projekcji filmów poprowadzi Tadeusz Sobolewski zobacz w programie

Maria Zmarz-Koczanowicz

Autorka kilkudziesięciu filmów dokumentalnych, spektakli Teatru TV, laureatka wielu nagród. Ukończyła malarstwo na ASP we Wrocławiu oraz reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Rozgłos przyniósł jej dokument "Jestem mężczyzną" (1986) oraz obsypany nagrodami "Urząd" (1986). Przez lata tworzyła filmowe portrety wielu znanych Polaków, m.in. Leszka Kołakowskiego, Czesława Miłosza i Jerzego Grotowskiego. Głośne były jej dokumenty "Dworzec Gdański" (2008) oraz biograficzna "Wiera Gran" (2011). Wykłada na wydziale reżyserii PWSFTviT w Łodzi.

spotkanie

13.10.2017 - 19:00 / MBP ul.Minorytów spotkanie po projekcji filmu zobacz w programie

Paweł Jóźwiak-Rodan

Najbardziej znany jako autor scenariusza, zdjęć i reżyser filmu dokumentalnego „Mama Tata, Bóg i Szatan”, który zdobył liczne nagrody w kraju i zagranicą. Film ten otrzymał między innymi II nagrodę w kategorii film krótkometrażowy na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych Ddcumenta Madrid. Paweł Jóźwiak-Rodan zrealizował także krótkometrażowy film fabularny Osiem9, który został zakwalifikowany do sekcji konkursowej East End Film Festival w Londynie oraz zdobył Nagrodę Publiczności Unifest w Madrycie.

spotkanie

8.10.2017 - 15:00 / Kino Meduza spotkanie po projekcji filmu zobacz w programie

Tomasz Jurkiewicz

ur. 1981. Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz reżyserii WRiTv im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, a także kursu fabularnego "Studio Prób" Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Autor filmów krótkometrażowych: "Franciszek" (2005), "Próba mikrofonu" (2006), "Lunatycy" (2007), "Radioakcja" (2008), "Wesołych Świąt" (2009), "Babcia wyjeżdża" (2009), "Gdyby ryby miały głos" (2010), które zdobyły kilkadziesiąt nagród i wyróźnień na festiwalach krajowych (Kraków, Warszawa, Gdynia, Wrocław) i międzynarodowych (Karlove Vary, Seul), scenarzysta.

spotkanie

12.10.2017 - 18:00 / Kino Meduza spotkanie po projekcji filmu zobacz w programie

Grzegorz Brzozowski

Absolwent Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, film dokumentalny poznawał pod opieką Marcela Łozińskiego, Jacka Bławuta i Vity Żelakeviciute. Studiował również socjologię, psychologię i reportaż na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie w Utrechcie oraz Yale University. Obecnie pracuje nad doktoratem w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, badając polskie wspólnoty festiwalowe. Redaktor i szef działu recenzji “Patrząc” na portalu “Kultura Liberalna”.

spotkanie

10.10.2017 - 19:00 / MBP ul. Minorytów spotkanie po projekcji filmu zobacz w programie

Leszek Gnoiński

Dziennikarz muzyczny. Pisał m.in. do „Dziennika”, „Machiny”, „Super Expressu” (w połowie lat 90. współtworzył największą rubrykę rockową w dziennikach ogólnopolskich), „Tylko Rocka”, Magazynu Muzycznego „Muza” „Dziennika Polskiego”. W tym czasie przeprowadził setki wywiadów z niemal wszystkimi najważniejszymi polskimi muzykami nie tylko związanymi z muzyką rockową. Jest autorem książek muzycznych. Z Wojtkiem Słotą zrealizował dla Discovery Historia sześcioodcinkowy serial „Historia polskiego rocka” (2008) oraz film pełnometrażowy „Beats of Freedom – Zew wolności” (2010).

spotkanie

11.10.2017 - 18:00 / Muzeum Polskiej Piosenki spotkanie po projekcji filmu zobacz w programie

Tadeusz Sobolewski

filolog polski, krytyk filmowy, publicysta, w latach 1990-1994 redaktor naczelny miesięcznika Kino, od 1995 publicysta dziennika Gazeta Wyborcza. W latach 1974-1981 pracował w tygodniku "Film", a od 1981 w miesięczniku "Kino", w którym w latach 1990-1994 był redaktorem naczelnym. Jest krytykiem filmowym w "Gazecie Wyborczej" oraz felietonistą miesięcznika "Kino". Współautor i współprowadzący (razem z Grażyną Torbicką) programu Kocham Kino w Telewizji Polskiej.

spotkanie

9.10.2017 - 18:00 / Studenckie Centrum Kultury poprowadzi spotkanie z Marcinem Koszałką zobacz w programie

Magda Sendecka

dziennikarka filmowa. Absolwentka filmoznawstwa na UJ. Redaktorka miesięcznika „Kino” i kwartalnika „Film Pro”, współpracowniczka TVP Kultura (Tygodnik Kulturalny) i Programu 2 Polskiego Radia. Od 2012 kuratorka programu filmowego w lubelskim Teatrze Starym. Ekspertka PISF, jurorka konkursów scenariuszowych. Psychoterapeutka.

spotkanie

8.10.2017 - 18:00 / Kino Helios poprowadzi spotkanie z Michałem Rosą zobacz w programie

Jacek Gutorow

Poeta, eseista, tłumacz i krytyk. W 2003 otrzymał Nagrodę im. Ludwika Frydego, przyznawaną młodym krytykom przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyki Literackiej (2003). Mieszka w Opolu, pracuje w Instytucie Filologii Angielskiej Uniwersytetu Opolskiego. Debiutował w 1993 roku na łamach "NaGłosu". Gutorow jest także tłumaczem: przekładał m.in. wiersze Simona Armitage'a, Rona Padgetta, Wallace'a Stevensa i Marka Forda. Jego wiersze z kolei przełożone zostały m.in. na angielski, bułgarski, niemiecki i serbski

spotkanie

9.10.2017 - 19:00 / MBP ul. Minorytów spotkanie po projekcji filmu zobacz w programie

Robert Konowalik

Instruktor sekcji teatralnej działającej przy Domu Kultury w Ozimku, twórca, scenarzysta, aktor i reżyser teatrów: FIETER i KTO? oraz siedmiu innych zespołów teatralnych. Uczestnik i laureat wielu przeglądów i festiwali teatralnych o zasięgu krajowym (nagrody indywidualne i zbiorowe dla teatrów Domu Kultury w Ozimku). Twórca ponad sześćdziesięciu spektakli teatralnych realizowanych na terenie Ozimka i Strzelec Opolskich

spotkanie

10.10.2017 - 19:00 /Poczekalnia Dworca Głównego PKP spotkanie po projekcji filmu zobacz w programie

Marcin Pukaluk

kompozytor, performer i producent muzyczny. Tworzy do filmów, reklam, zajmuje się oprawą muzyczną dużych gal i eventów. Prowadzi również bogatą działalność koncertową. Jako wielki pasjonat filmu niemego jeździ po kinach studyjnych polski, grając seanse z muzyką na żywo. Z racji swego muzykologicznego wykształcenia łączy elementy klasyki z ambient, folkiem i muzyką rozrywkową. Tworzy muzykę różnorodną zarówno pod względem faktury jak i stylistyki.

spotkanie

12.10.2017 - 18:00 / Teatr im. Jana Kochnowskiego film z muzyką na żywo Marcina Pukaluka zobacz w programie

Michał Solipiwko

SLPWK to solowy projekt Michała Solipiwko, romans post-punkowej estetyki z Ebm , Industrialem i zimną falą. SLPWK na koncie ma jedno wydawnictwo (oficjalny remiks wydany przez brytyjską grupę Ulterior w Japonii), szereg koncertów,kasetę wypuszczoną własnym nakładem D.I.Y, oraz udział w jednej z audycji radiowych w Paryżu.Nowy materiał w całości stworzony/odegrany na klasycznym sprzęcie z lat 80, bez ingerencji Pc.

spotkanie

13.10.2017 - 20:30 / Parafia NSPJ ul. O. Czaplaka film z muzyką na żywo Michała Solipiwko zobacz w programie