Konkurs główny

Konkurs Główny to ogólnopolski konkurs krótkometrażowych filmów amatorskich i krótkometrażowych etiud filmowych (studentów i absolwentów szkół filmowych). Stanowi rdzeń FFOL, będąc jednocześnie najstarszą jego częścią – tak jak sam Festiwal, odbywa się corocznie od 2003 roku. Konkurs podzielony jest na dwie kategorie – Konkurs Filmów Amatorskich oraz Etiud Filmowych.

Konkurs Filmów Amatorskich skierowany jest do twórców niezależnych, amatorów tworzących poza systemem komercyjnym. Konkurs Etiud Filmowych skierowany jest do twórców uczestniczących w systemie nauczania wyższego, studentów lub absolwentów szkół filmowych oraz do twórców będących studentami lub absolwentami kierunków związanych z filmem innych szkół (nie filmowych). Od 12 Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy Konkurs Etiud Filmowych podzielony został na trzy samodzielne sekcje: Animacji, Fabuły i Dokumentu.

W Konkursie udział biorą filmy nadsyłane z całej Polski i wyłonione na drodze selekcji przez komisję selekcyjną – organizatorów festiwalu, filmoznawców, ludzi kultury. W Konkursie filmy oceniane są przez trzyosobowe jury, które przyznaje Grand Prix Filmów Amatorskich i Grand Prix Etiud Filmowych w trzech kategoriach: Animacja, Fabuła, Dokument, a także wyróżnienia. Swoją nagrodę przyznaje także publiczność.

regulamin konkurs amatorski
regulamin konkurs etiud


Bloki konkursu głównego

Amerykański sen reż. Marek Skrzecz Szczękościsk reż. Kordian Kądziela The Labyrinth song reż. Anastasia Vodianko Przystań reż. Tomasz Pawlik Żabi król reż. Arek Biedrzycki Comfort Zone, reż. Hanna Rybak Proch reż. Jakub Radej 60 kilo niczego reż. Piotr Domalewski Zamieniamy się w przyrodę reż. Justyna Pazdan

harmonogram pokazów konkursowych:


Wolta reż. Monika Kotecka, Karolina Poryzała Ja i mój tata reż. Aleksander Pietrzak O Matko! reż. Paulina Ziółkowska Dziewczyny reż. Anastazja Dąbrowska Nazywam się Julita reż. Filip Dzierżawski Satin reż. Łukasz Rusinek Wyścig reż. Stanisław Cuske Powrót reż. Damian Kocur Zmiany reż. Maja Minic I tak upłynął wieczór i poranek reż. Giovanni Pierangeli Pola reż. Edyta Rembała Dziwny przypadek reż. Zbigniew Czapla Pustkowie reż. Jakub Michnikowski

Harmonogram pokazów konkursowych:

6 października 2017 17:00 - Kino Meduza
9 października 2017 17:00 - Kino Meduza
Euforia reż. Natalia Pietsch Wielki tydzień reż. Jarosław Fret Czarnoksiężnik z krainy U.S. reż. Balbina Bruszewska Gra reż. Marek Głuszczak Spitsbergen reż. Michał Szcześniak Klub Seniora reż. Agata Mianowska Między Nami reż. Maciej Miller Heimat reż. Emi Buchwald Wcielenie reż. Barbara Rupik Raz dwa zero reż. Anna Pawluczuk Mleko reż. Urszula Morga Granice reż. Tomasz Bolek Casting reż. Katarzyna Iskra Zjazd reż. Jerzy Tabor Zamieniamy się w przyrodę reż. Justyna Pazdan

Harmonogram pokazów konkursowych:

7 października 2017 16:00 - Kino Meduza
10 października 2017 17:00 - Kino Meduza
Brudny Henryk kontra pseudokibice reż. Michał Domaszewski Pomarańcze reż. Piotr Szczyszyk, Maciej Bogdański Bies reż. Błażej Kujawa Jestem Tomek reż. Paweł Son Ngo Śledzik w wielkim mieście reż. Monika Sławecka Obsesja reż . Rafał Waraczewski Dziesięć reż. Michał Stenzel Gloriusssss reż. Maciej Sławuski Curriculum Victor reż. Łukasz Lenda i Joanna Urbaniec

harmonogram pokazów konkursowych:JURY Konkursu Głównego

yach camera sprezyna
Yach (Jan) Paszkiewicz
reżyser, operator , autor animacji, grafik, animator kultury. W 1978 absolwent Technikum Elektronicznego w Bydgoszczy. W 1987 ukończył Wydział Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po studiach był asystentem na tej uczelni, w Zakładzie Kształtowania Form Plastycznych u prof. Romualda Drzewieckiego; od 1998 adiunktem. M.in. dzięki jego staraniom ZKFM przekształcił się w 1998 w Zakład Plastyki Intermedialnej, pierwszą w Polsce komputerową pracownię intermedialną. Jest współtwórcą Grupy Artystycznej Yach-Film, która w grudniu 1989 zorganizowała edycję zerową Yach Film Festiwalu, mającą być podsumowaniem dorobku członków grupy. Artyści prezentowali symultanicznie w różnych polskich miastach własne filmy, stworzone w estetyce bliskiej wideoklipowi. Na bazie imprezy powstał organizowany w Trójmieście od 1991 roku do dzisiaj Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film, odgrywający kluczową rolę w promocji i upowszechnianiu formy artystycznej wypowiedzi, jaką jest wideoklip. Miejsce powstania festiwalu i kolejnych jego edycji wiąże się z wyjazdem Paszkiewicza w 1990 do Gdańska; na początku lat 90. tworzył on tu wideoklipy zespołów Gdańskiej Sceny Alternatywnej oraz nawiązał współpracę z Programem II TVP i TVP Gdańsk. Jest współtwórcą oprawy graficznej festiwali muzycznych w Jarocinie, czołówki Teleekspresu, Szansy Na Sukces, finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na początku lat 90. współpracuje z Jerzym Owsiakiem przy realizacji jego programu Róbta co chceta. Od 1991 przez dwa lata bierze udział w realizacji programu telewizyjnego Lalamido czyli porykiwania szarpidrutów. W 1993 na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie za teledysk zespołu No Limits Stay on the River Bank otrzymuje Bursztynowy Ekran. Jego dorobek to kilkanaście filmów dokumentalnych, udział w realizacji wielu programów TV oraz realizacja ponad 600 wideoklipów. W 2000 wideoklip jego autorstwa do muzyki zespołu Kult 45-89, nagrodzony Grand Prix w 1993 na Yach Film Festiwalu, został wybrany przez internautów najlepszym polskim teledyskiem lat 90. W 2003 roku razem z Jerzym Owsiakiem zrealizował pełnometrażowy film Przystanek Woodstock - Najgłośniejszy Film Polski. W 2006 w Gdańsku założył własną autorską szkołę wideoklipu. W 2007 nominowany do nagrody Gdańszczanin Roku za całokształt twórczości. Dwa razy nominowany do nagrody Fryderyk. Jego dzieła znalazły się na wystawie Ukryta dekada (2009), prezentującej dokonania pionierów polskiej sztuki wideoartu. Dyrektor Artystyczny 26 Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film 2017.
sobolewski
Tadeusz Sobolewski
filolog polski, krytyk filmowy, publicysta, w latach 1990-1994 redaktor naczelny miesięcznika Kino, od 1995 publicysta dziennika Gazeta Wyborcza. W latach 1974-1981 pracował w tygodniku "Film", a od 1981 w miesięczniku "Kino", w którym w latach 1990-1994 był redaktorem naczelnym. Jest krytykiem filmowym w "Gazecie Wyborczej" oraz felietonistą miesięcznika "Kino". Współautor i współprowadzący (razem z Grażyną Torbicką) programu Kocham Kino w Telewizji Polskiej. Nagrody i wyróżnienia: Nagroda za scenariusz filmu Golem na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Fantastycznych w Madrycie w 1991 Nagroda im. Bolesława Michałka za najlepszą książkę filmową roku 2004 za Za duży blask. O kinie współczesnym Grand Prix Krajowego Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru TV Dwa Teatry w 2005 za adaptację dla Teatru TV spektaklu Pamiętnik z Powstania Warszawskiego nominacja do Nagrody Literackiej Nike 2013 za Człowiek Miron Nagroda ZAiKS im. Krzysztofa T. Toeplitza w 2015 Ważniejsze publikacje: Dziecko Peerelu: esej, dziennik, Warszawa 2000 Malowanie na Targowej, Warszawa 2003 Za duży blask: o kinie współczesnym, Warszawa 2004 Człowiek Miron, Kraków 2012
rosa
Michał Rosa
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 1991 roku nominowany do studenckiego Oscara. Debiutancki obraz Rosy, zrealizowany w 1993 roku "Gorący czwartek" nagrodzony został na FPFF w Gdyni w kategorii Debiut Reżyserski. Drugi film reżysera, "Farba", nominowany był do Orła - Polskiej Nagrody Filmowej w kategorii Najlepsza Reżyseria. Reżyser, scenarzysta: 1994: Gorący czwartek; reżyseria, scenariusz 1998: Farba; scenariusz 2001: Cisza; reżyseria, współpraca scenariuszowa 2010: Samo Życie (serial telewizyjny); reżyseria, współpraca scenariuszowa 2006: Co słonko widziało; reżyseria, scenariusz 2008: Rysa; reżyseria, scenariusz 2013: Czas honoru (serial telewizyjny); reżyseria Aktor: 2006: Hi way; gość na imprezie intelektualistów 2013: Czas honoru (odc. 76)
michal-grocholski-opolskie-lamy-jury

Michał Grocholski
Urodzony w Opolu w 1985 roku, studia na Instytucie Fotografii w Opavie i Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. W latach 2006 – do 2017 związany z Gazetą Wyborcza. Na początku jako fotoreporter, następnie jako redaktor serwisu internetowego. Jako fotoreporter zdobył nagrody na najważniejszych konkursach prasowych w Polsce. Od 2010 roku wraz przyjaciółmi z Fundacji 2.8, której jest współzałożycielem organizuje w Opolu – Opolski Festiwal Fotografii. Brał udział w kilkunastu wystawach zbiorowych, autor trzech wystaw indywidualnych. W 2014 roku odznaczony przez Prezydenta Miasta Opola za wybitne osiągniecia w dziedzinie kultury. Od kwietnia 2017 roku zajmuje się promocją i organizacją w Filharmonii Opolskiej.


karolina-gorzkowska-opolskie-lamy-jury

Karolina Gorzkowska
aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki i grupy performatywnej BUFETOWE; absolwentka PWST we Wrocławiu; laureatka nagrody aktorskiej na Festiwalu LALKA TEŻ CZŁOWIEK w Warszawie za rolę Balladyny w spektaklu Balladyny i Romasnse wg Karpowicza. Gra między innymi w spektaklach Agaty Dudy - Gracz, Pawła Aignera, Pawła Passiniego, Piotra Cieplaka i Przemysława Jaszczaka. W przeszłości związana również z Teatrem Klinika Lalek, Teatrem Pinokio w Łodzi oraz Teatrem Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Zagra Rutkę Laskier w spektaklu "Pamięć Rutki" na podstawie znalezionego po wojnie pamiętnika w reżyserii Justyny Łagowskiej i z tekstem Michała Kmiecika w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.


  maciej-misztal-opolskie-lamy-jury

Maciej Misztal
pomysłodawca i dyrektor Lubelskiego Festiwalu Filmowego (do 2016 r. MFF Złote Mrówkojady). Twórca i animator kina offowego. Pomysłodawca i gospodarz projektów Warsaw Short Framing oraz Off na zakręcie. Producent i kierownik produkcji wielu programów telewizyjnych emitowanych w Polsce i zagranicą. Kierownik produkcji nagradzanych filmów dokumentalnych i fabularnych. Instruktor warsztatów filmowych dla młodzieży.

Kalendarz

Czerwiec 2019