Kino Mistrzów: Nuri Bilge Ceylan

Nuri Bilge Ceylan, prawdopodobnie jeden z najważniejszych reżyserów współczesnego kina tureckiego, mistrz kina kontemplacyjnego.


 Studiował film na uczelni Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi. Na swoje utrzymanie zarabiał fotografią komercyjną. Ceylan szybko zaczął odczuwać pewne zniecierpliwienie – mając przeszło 30 lat, był najstarszym studentem na uniwersytecie i spieszyło mu się do rozpoczęcia kariery filmowca. Po 2 latach zrezygnował z kursu.

Przygodę z kinem zaczął od aktorstwa w filmie krótkometrażowym swojego przyjaciela, Mehmeta Eryılmaza. Jednocześnie brał udział w całym procesie produkcji, wzbogacając już posiadaną wiedzę. Następnie odkupił używaną przez Eryılmaza kamerę Arriflex 2B, aby stworzyć własny obraz.

“Uzak” otrzymał Technical Grand Prize na MFF w Cannes w 2003 roku, przynosząc reżyserowi międzynarodową rozpoznawalność. Na kolejnych festiwalach film zdobył łącznie 47 nagród. Tym samym zyskał miano najczęściej nagradzanej produkcji w historii tureckiego kina. Pasmo sukcesów Ceylana było nieprzerwane. Jego kolejny film, “Klimaty”, zdobył w Cannes nagrodę FIPRESCI. W rolach głównych wystąpili reżyser i jego żona. Za obraz “Trzy małpy” otrzymał w Cannes nagrodę dla najlepszego reżysera.

W 2009 roku Ceylan powrócił do Cannes, tym razem jako członek jury. Dwa lata później zdobył tam Grand Prix Festiwalu za film “Pewnego razu w Anatolii“. Drugą nagrodę FIPRESCI oraz Złotą Palmę na canneńskim festiwalu przyniósł mu w 2014 roku “Zimowy sen“, inspirowany opowiadaniami Antona Czechowa. Prace nad scenariuszem pisanym wraz z małżonką trwały blisko 6 lat.

W udzielanych przez Ceylana wywiadach można odnaleźć klucz do jego twórczości. Reżyser zdradza, iż nie interesują go komedie, jako że sam posiada melancholijne usposobienie. Każdy jego film jest w jakiś sposób inspirowany twórczością Czechowa. Z kolei listę jego ulubionych twórców filmowych zapełniają Michelangelo Antonioni, Ingmar Bergman, Robert Bresson, Yasujiro Ozu i Andriej Tarkowski.

___________________
Oto nasze propozycje i harmonogram pokazów:
 
➡️ 10-16.05.2019
20:00 Dzika grusza / Turcja 2018 / 180 min PREMIERA!

Dzikiej gruszy Nuri Bilge Ceylan wraca do poetyki, która w 2014 roku przyniosła mu Złotą Palmę za Zimowy sen.

Bohater Dzikiej gruszy, absolwent pedagogiki Sinan, przed ostatnimi egzaminami wraca do rodzinnego Çan w północno-zachodniej Turcji. Jako przybysz z większego miasta patrzy z niechęcią, ale i pobłażaniem, na prowincjonalną społeczność, którą opuścił przed laty. Jednak stopniowo życie w Çan angażuje go coraz bardziej, a marzenia o sukcesie i wymarzonej karierze pisarza okazują się trudne do urzeczywistnienia. Nasycony kolorami zmieniających się pór roku film jest wnikliwym portretem wielopokoleniowej rodziny, w którym koszmary senne przeplatają się z filozoficznymi dysputami o Koranie. Gęsta, choć na pozór minimalistyczna Dzika grusza opowiada o niepokornej młodości, mierzącej się z dziedzictwem ojców.

 
➡️ 24-30.05.2019
20:00 Zimowy sen / Turcja, Francja  2014 /195 min
Aydin, emerytowany aktor prowadzi mały hotel w centralnej Anatolii. Towarzyszy mu młoda żona Nihal oraz siostra Necla. Zimą, w miarę jak śnieg pokrywa step, hotel staje się schronieniem, ale także sceną ich dramatów. Film jest studium relacji trzech bliskich, ale odosobnionych i zdanych na siebie osób – ich oczekiwań, lęków, wzajemnych pretensji i zależności. Oszołamiające plenery Kapadocji kontrastują z kameralnym portretem małżeńskim, opartym na pełnych napięcia, mistrzowskich dialogach.

Pokazy znajdują się w kwietniowym repertuarze kina, wstęp tak jak na pozostałe pokazy: 13 zł (Tani Wtorek – 10 zł, Środa Studencka – 10 zł)

Kalendarz