Kino Mistrzów: Jim Jarmusch

W Kinie Meduza w lutym kontynuujemy nasz nowy cykl filmowy: KINO MISTRZÓW.

Outsider, buntownik, poeta kina. Mistrzem lutego będzie reżyser – Jim Jarmusch.

Jarmuscha niełatwo jednak zaklasyfikować. Najbardziej znany jest jako reżyser i scenarzysta, ale jest też przecież muzykiem, kompozytorem, producentem, montażystą, operatorem, aktorem. Dziś nazywa się go guru czy ikoną kina niezależnego. Nie znaczy to jednak, że Amerykanin z łatwością pozyskuje środki na kolejne produkcje. W erze, gdy wartość filmu mierzy się box office’owym sukcesem, twórca „Kawy i papierosów”, „Truposza” czy „Broken Flowers” nie włącza się do wyścigu szczurów. A przecież mógłby, bo niejeden twórca, który zaczynał od tytułów alternatywnych i niezależnych, zabierał się później za kręcenie kasowych hitów. Jarmusch deklaruje, że pieniądze nigdy go nie interesowały i dalej nie interesują. I dość łatwo mu uwierzyć, bo każdy kolejny obraz to dowód na to, że Jarmusch jest wciąż wierny sobie. Nie chce zmieniać ani siebie, ani innych. Nic na siłę.

„Życie przecież nie ma fabuły. Dlaczego filmy miałyby ją mieć?” – pytał kiedyś Jarmusch. Ta konkluzja to nie jedyny, ale z pewnością choć jeden z kluczy niezbędnych do rozszyfrowania twórczości Amerykanina. Jimowi Jarmuschowi nie zależy na akcji. Zależy mu natomiast na afirmacji codziennych, z pozoru niewiele znaczących rytuałów. Wyraźnie widać to w jego nowym filmie „Paterson”, ale i w starszych produkcjach – ekscentrycznych, poetyckich, dziwacznych, a przy tym dla wielbicieli kina niezależnego absolutnie kultowych.

Oto nasze propozycje i harmonogram pokazów:

>> 1-7 lutego
20:00 Kawa i papierosy  reż. Jim Jarmusch / USA, Włochy 2003 / 96 min

>> 8-14 lutego
20:00 Tylko kochankowie przeżyją reż. Jim Jarmusch / Niemcy, USA 2013 /122 min.

>> 15-21 lutego
20:00 Paterson reż. Jim Jarmusch / Francja, USA 2016 / 113 min.

>> 22-28 lutego
18:00 Gimme danger reż. Jim Jarmusch / USA 2016 /108 min.

Pokazy znajdują się w lutowym repertuarze kina, wstęp tak jak na pozostałe pokazy: 13 zł (Tani Wtorek – 10 zł, Środa Studencka – 10 zł)

____

// tekst: http://www.entertheroom.pl/life/6761-idol-jim-jarmusch

Kalendarz