NOC KULTURY 2019

Jak co roku, Kino Meduza włączyło się w organizację Nocy Kultury w Opolu. W tym roku przygotowaliśmy dla was Noc Kina Skandynawskiego! Dodatkowo – z okazji roku Moniuszkowskiego. zaprezentujemy jedną z trzech polskich przedwojennych ekranizacji opery Stanisława Moniuszki. Niestety – z przyczyn od nas-organizatorów niezależnych, nie jesteśmy w stanie wyświetlić zapowiadanych w ulotkach Nocy Kultury WIDM Moniuszki. W zamian zapraszamy na film Halka.

Na wszystkie pokazy wstęp wolny!

 

18:00 Witajcie w Norwegii reż. Rune Denstad Langlo Norwegia 2016 / 90 min / sala Euriale

“Witajcie w Norwegii!” to błyskotliwa i nieprzewidywalna czarna komedia, która przełamuje społeczne tabu. Poznajcie Primusa – właściciela upadającego kurortu w norweskiej wiosce. By ratować rodzinny interes i otrzymać rządowe dofinansowanie postanawia przekształcić swój kurort w… obóz dla uchodźców. 50-ciu przybyszów to prawdziwa zbieranina osobowości i oczekiwań, które przyprawią Primusa o niemały zawrót głowy!


18:00 Halka reż. Konstanty Meglicki / Polska 1930 / 86 min. / sala Steno

Jedna z trzech polskich przedwojennych ekranizacji opery Stanisława Moniuszki (pozostałe to Halka z 1913 roku i Halka z 1937 roku). Film początkowo był niemy, został nakręcony u schyłku epoki kina niemego. Wyświetlany był w kinach z ilustracją „śpiewno-muzyczną” nagraną na płytach gramofonowych. W 1932 roku film został udźwiękowiony na „stałe”. Arie Jontka śpiewał Władysław Ladis-Kiepura (młodszy brat Jana Kiepury), Halki – Zuzanna Karin, partie zbiorowe w wykonaniu zespołu artystów Opery Warszawskiej.

Film nie jest wierną adaptacją. Scenarzysta Jerzy Braun wykorzystał w scenariuszu jedynie główne motywy libretta. Zdjęcia plenerowe zrealizowano m.in. w Czorsztynie.

Film nie był znany powojennej publiczności. W obiegu był jedynie końcowy fragment pierwotnej, niemej wersji. W zbiorach Filmoteki Narodowej zachowało się wiele fragmentów materiałów do wersji udźwiękowionej z 1932 roku (ścięte negatywy obrazu, negatyw dźwięku, odrzuty dźwiękowe, kopie robocze), jednak stan ich zachowania przez dziesięciolecia nie pozwalał na eksploatację. Dzięki najnowszej technice (technologie cyfrowe) film udało się zrekonstruować cyfrowo


 

20:00 Po tamtej stronie reż. Aki Kaurismäki / Finlandia 2017 / 98 min / sala Steno

Nagrodzona na festiwalu w Berlinie czarna komedia w reżyserii kultowego fińskiego reżysera Akiego Kaurismäkiego („Leningrad Cowboys”, „Człowiek bez przeszłości”). Mistrzowski film, w którym może się przejrzeć (i pośmiać z siebie) współczesna Europa.

Po sukcesie zrealizowanego we Francji „Człowieka z Hawru”, pełnego nawiązań do tamtejszego kina lat trzydziestych i czterdziestych, fiński mistrz postanowił wrócić do ojczyzny. W nagrodzonym na tegorocznym Berlinale „Po tamtej stronie” opowiedział historię mieszkańca Helsinek, który postanawia odmienić swoje życie i otworzyć restaurację. Pewnego dnia Wikström przypadkiem natyka się na uciekiniera z Syrii – Khaleda. Choć znajomość między mężczyznami zaczyna się niefortunnie, bohaterowie szybko nawiązują głęboką więź, która zostanie wystawiona na wiele ciężkich prób. Czy tylko w bajce ich nieoczekiwane spotkanie byłoby początkiem pięknej przyjaźni?

W najnowszym filmie Kaurismäki nie pozostaje głuchy na echa wzbierającej na całym świecie fali ksenofobii i nacjonalizmu (w jednej ze scen Khaled opowiada o tym, jak w drodze do Finlandii został pobity przez skinheadów w Gdańsku). Fiński reżyser swoim zwyczajem potrafi jednak przebić się przez warstwę smutku, by zaoferować widzom porcję niełatwego optymizmu i zaraźliwego poczucia humoru.


20:00 Turysta reż. Ruben Östlund / Dania, Norwegia, Szwecja 2014 / 118 min. / sala Euriale

Tomas i Ebba, zamożne szwedzkie małżeństwo, jadą z dwójką dzieci w Alpy Francuskie na kilka dni na narty. Chcą spędzić sielankowe krótkie zimowe wakacje w jednym z luksusowych hoteli. Pogoda dopisuje, świeci słońce, a ośnieżone stoki narciarskie wyglądają imponująco. Gdy wszyscy jedzą lunch na tarasie restauracji, nagle prosto z gór schodzi na nich lawina. Ebba instynktownie chroni swoje dzieci, Tomas natomiast zabiera telefon i ucieka. Nikomu nic się nie stało, ale po czymś takim trudno żyć tak, jak kiedyś. Tomas i Ebba starają się ocalić związek, ale najpierw muszą przemyśleć, kim są i jakie role pełnią. Sytuacja się komplikuje, gdy na jaw wychodzą skrywane dotąd tajemnice. Czy Tomas i Ebba będą na tyle odważni, aby pokonać własne słabości i uratować ich małżeństwo?


22:00 Mężczyzna imieniem Ove reż. Hannes Holm / Szwecja 2015 / 116 min / sala Euriale

Spokojne szwedzkie miasteczko. Owdowiały Ove dobiega sześćdziesiątki. Po śmierci ukochanej żony życie straciło dla niego sens. Z dnia na dzień bohater coraz mocniej pogrąża się w depresji i myślach samobójczych.

Pewnego dnia do domu po drugiej stronie ulicy wprowadza się małżeństwo z dwojgiem dzieci. Pierwsze spotkanie Ove z nowymi sąsiadami nie zwiastuje niczego dobrego – ciężarna Parvaneh taranuje samochodem skrzynkę na listy należącą do zgorzkniałego samotnika. Wkrótce jednak, nieoczekiwanie dla siebie samego, Ove zyska nową przyjaciółkę…

Film zebrał tuziny wyróżnień i entuzjastycznych recenzji na całym świecie. Krytycy najczęściej porównują dzieło Hannesa Holma z „Gran Torino” Clinta Eastwooda, ale także z „Forrestem Gumpem”, „Schmidtem” czy „Lepiej być nie może”.

Nominowany do Oscara 2017 w kategorii film nieanglojęzyczny oraz za najlepszą charakteryzację.


22:00 Witajcie w Norwegii reż. Rune Denstad Langlo Norwegia 2016 / 90 min / sala Steno

“Witajcie w Norwegii!” to błyskotliwa i nieprzewidywalna czarna komedia, która przełamuje społeczne tabu. Poznajcie Primusa – właściciela upadającego kurortu w norweskiej wiosce. By ratować rodzinny interes i otrzymać rządowe dofinansowanie postanawia przekształcić swój kurort w… obóz dla uchodźców. 50-ciu przybyszów to prawdziwa zbieranina osobowości i oczekiwań, które przyprawią Primusa o niemały zawrót głowy!

Kalendarz