O!PLA 2017 – TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS!

Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA do Opola zawita w dniach 05 – 09.04.2017. O!PLA na swej festiwalowej mapie łączy 55+ miast i jest to jeden z największych festiwali animacji w Polsce. Jego integralną częścią jest konkurs, którego jurorami są widzowie z całej Polski. W roku 2017 zapraszamy do CZYNNEGO udziału w festiwalu również dzieci.

Konkurs TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS! trwa od 21 marca do 21 maja br., jest podzielony na dwie kategorie wiekowe (PRZEDSZKOLE/1-5 oraz WCZESNOSZKOLNA/6-9) to pierwszy konkurs skierowany tylko i wyłącznie do dzieci, i to dzieci – a nie eksperci będą jedynymi jurorami. Głosowanie odbywać się będzie poprzez zabawę. Każdy uczestnik otrzyma przed projekcją O!PLA DUKAT, który następnie umieści przy wybranym filmie, w specjalnie do tego celu stworzonych pudełkach, a organizatorzy wyślą wyniki w Polskę. Głosy zostaną policzone, a nagrody rozdane w trakcie Wielkiego Finału 21 maja 2017 w Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Poniżej przedstawiamy propozycje projekcji dla dzieci – Zapraszamy do zapoznania się z ofertą filmów. Wybór bloku oraz godziny projekcji pozostawiamy w Państwa gestii.

Zgłoszenia na poszczególne pokazy przyjmujemy telefonicznie lub mailowo w trakcie trwania wszystkich pokazów dla dzieci. Jednocześnie pragniemy Państwa poinformować, iż liczba miejsc jest ograniczona. Koszt uczestnictwa jednego dziecka to 5 zł.
Pokazy odbywać się będą w godzinach od 9:00 – 12:00 – można zapisywać grupy na wybrany dzień na jedną z poniższych godzin:
– 9:00-10:00
– 10:00-11:00
– 11:00-12:00
– 12:00-13:00


 

BLOK I. CZAS TRWANIA 40′

Przeznaczony dla dzieci w wieku 1-5 lat. Prezentuje to, co aktualnie dzieje się w polskiej animacji dla najmłodszych. W programie zawarte zostały pojedyncze odcinki serii takich jak:
PAMIĘTNIK FLORKI 3: TORBA (2016, 11’), Dorota Cieśla, ANIMA-POL
Oj, to nie był dobry dzień dla Florki. Przegrana przez ryjówkę gra staje się przyczyną wielkiego wybuchu złości – Florka rzuca grą planszową, tupie, krzyczy. Jednak Florka na gwałtownym jej wyrażeniu nie poprzestaje i ze swoją żyłką badacza docieka: Czy wolno czuć złość? A jeśli tak – jak bezpiecznie ją „wyjmować”? Czy dorośli też się złoszczą i jakie mają na to sposoby? Czy „połykanie złości” to dobre rozwiązanie, czy może lepiej skorzystać z samodzielnie wykonanej „torby na złość”?
CZAPU, CZIPU: CO TO TAK KŁUJE I TUPIE? (2016, 5’12”), Bogna Sroka-Mucha, Tomasz Głodek (Anima Art)
SZKOŁA CZYŚCIOCHÓW: NIESPODZIEWANY LOKATOR (2014, 2’26”), Jagoda Klaczyńska, PJATK WARSZAWA
ŻUBR POMPIK: DUŻE I MAŁE (2016, 7’12”), Wiesław Zięba, EGoFILM
WIERSZYKI DOMOWE (2016, 5’40”), Robert Turło, Mikołaj Pilchowski, 2001 Marek Rudnicki
WILCZEK LUPI I BARANEK BOBEK (2016, 10’), Aleksadra Chrapowicka

 


 

BLOK II. CZAS TRWANIA 40′

Przeznaczony dla dzieci w wieku 1-5 lat. Kolejny zestaw przygotowany specjalnie dla najmłodszych widzów, zawierający pojedyncze odcinki serii, które bawią i uczą:
AGATKA I KAKTUS (2016, 10’), Andrzej Piotr Morawski, Serafiński Studio / TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu
W filmie “Agatka i Kaktus”, Agatka przynosi z przedszkola zagrodę z konikami wykonaną z plasteliny i kasztanów. Jednego z koników stawia w terrarium Chomika Cyryla, aby obejrzał go sobie z bliska, a do zagrody wstawia doniczkę z kaktusem z parapetu, aby wyglądało jak na „dzikim zachodzie”. Przy okazji zauważa, że Kaktus ma za sucho, chociaż Cyryl przypomina jej, że wczoraj już go podlała, a kaktusy nie lubią zbyt dużo wody. W czasie, gdy Agatka chce zabrać Cyrylowi miskę z wodą, z zagrody znikają koniki i Kaktus. Agatka postanawia ratować swoje koniki, wskakuje na konika z terrarium Cyryla i rusza w pościg. Cyryl chcąc nie chcąc dołącza do niej na prerii.

RODZINA TREFLIKÓW 2: NA TROPIE SKARBU (2016, 8’30”), Marek Skrobecki, Studio Trefl
AGI BAGI: KSIĘŻYC (2016, 11’), Tomek Niedźwiedź, Badi Badi
KWADRATY (2016, 3’46”), Magdalena Budzyńska, PJATK WARSZAWA
PRZYTUL MNIE: OPERACJA WEEKEND (2016, 6’), Mateusz Jarmulski, Animoon

 


 

BLOK III. CZAS TRWANIA 40`

Przeznaczony dla dzieci w wieku 1-5 lat. Kolejny zestaw przygotowany specjalnie dla najmłodszych widzów, zawierający pojedyncze odcinki serii, które bawią i uczą:

BASIA I UPAŁ W ZOO (2016, 11’), Marcin Wasilewski, Grupa Smacznego

Basia ma 5 lat i tak zwany charakterek. Mieszka w mieście z rodzicami, dwójką braci, żółwiem Kajetanem i pluszowym przyjacielem Miśkiem Zdziśkiem. Basia lubi książki i wymyślanie nowych zabaw. Nie jest idealnie grzeczna, ale nie sposób jej nie lubić. Czasami Basia, jak każdy pięciolatek, napotyka wielkie problemy, z którymi musi sobie poradzić. Odkrywa, że czasem na najtrudniejsze pytania można znaleźć proste odpowiedzi.

BASIA I UPAŁ W ZOO (2016, 11’), Marcin Wasilewski, Grupa Smacznego
BUŹKA I DZIÓBEK: BUŹKA ROBI ZDJĘCIA (2017, 5’), Maciej Pestka, Mapepi Animacje
PAN TOTI I CZARODZIEJSKA RÓŻDŻKA (2015, 8’03”), Jaroslav Baran, ORANGE Studio Animacji
MELA & MARCEL, CZYLI JAK BEZPIECZNIE I ZDROWO POZNAWAĆ ŚWIAT: NIE ROZMAWIAM Z NIEZNAJOMYM (2015, 05’09”), Iwona Wołkowicz, Tutto Arts & Media
WIKING TAPPI: ZAMIESZANIE Z ZIMOWYMI ZAPASAMI (2016, 10’31”), Andrzej Piotr Morawski, EGoFILM

 


KATEGORIA WCZESNOSZKOLNA

BLOK I. CZAS TRWANIA 53`

Przeznaczony dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Kolejny zestaw przygotowany specjalnie dla młodszych widzów, zawierający pojedyncze odcinki serii, które bawią i uczą:
BAŚNIE I BAJKI POLSKIE: KAMIEŃ NA DNIE JEZIORA (2017, 13’), Jacek Adamczak, TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu
‘Kamień na dnie jeziora’, czyli opowieść o tym, że pazerność i chciwość może doprowadzić do śmieszności, a nawet zguby… Pewien zły, chciwy i leniwy Dziedzic, otoczony świtą na wszelkie posługi, jest przekonany, że posiada nieograniczoną władzę i może zaspokoić każdą zachciankę. Postanawia pomnożyć majątek, ale tak, aby się przy tym nie napracować. Dziedzica spotyka zasłużona kara, a bajka z poczuciem humoru i ludową mądrością ośmiesza egoizm, arogancję i prostactwo…

BAŚNIE I BAJKI POLSKIE: KAMIEŃ NA DNIE JEZIORA (2017, 13’), Jacek Adamczak, TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu
DORADCY KRÓLA HYDROPSA (2016, 20’24”), Natalia Brożyńska, WJTeam (Łódź)
KOSTKA I KULKA: FLAGA (2015, 4’26”), Tomek Niedźwiedź, Badi Badi (Warszawa)
KUBA I ŚRUBA: PIĘCIU ROZBÓJNIKÓW (2016, 12’30”), Andrzej Orzechowski, Bronisław Zeman, Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej


 

KATEGORIA WCZESNOSZKOLNA

BLOK I. CZAS TRWANIA 45`

Przeznaczony dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Kolejny zestaw przygotowany specjalnie dla młodszych widzów, zawierający pojedyncze odcinki serii, które bawią i uczą:
BAŚNIE I BAJKI POLSKIE: KOBIAŁKA Z ROZUMEM (2017, 13’), Andrzej Kukuła, TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu
„Kobiałka z rozumem”, czyli opowieść o tym, że chciwość, niegodziwość i podstęp, prędzej czy później zostaną ukarane, a bezinteresowna dobroć nagrodzona… o czym przekonali się chciwy i niegodziwy Kasztelan, jego podstępny sługa Szpon oraz chłopiec o dobrym sercu o imieniu Jaś. A wszystko za sprawą tajemniczej Pięknej Pani, której dary na zawsze odmieniły losy bohaterów opowieści…

BAŚNIE I BAJKI POLSKIE: KOBIAŁKA Z ROZUMEM (2017, 13’), Andrzej Kukuła, TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu
PIOTREK (2016, 5’07”), Elwira Małyszko (Białystok)
MAMI FATALE: WIELKIE MYCIE (2015, 10’), Marcin Wasilewski, Studio Miniatur Filmowych w Warszawie / Grupa Smacznego (Gdańsk)
PAN MALUŚKIEWICZ I WIELORYB (2016, 9’), Andrzej Gosieniecki, Studio Mansarda (Poznań)
KACPERIADA: ON MA, A JA NIE (2016, 7’), Kuba Tarkowski, Human Ark (Warszawa)


 

V O!PLA OPOLE PRZEDSZKOLA oferta

KINO MEDUZA/ Opole, Ul. Oleska 45

kontakt: tel. 512 239 076,  607 232 476
e – mail: opolskielamy@gmail.com

Kalendarz