BĄDŹ SOBĄ, CZYLI NIEOPOWIEDZIANA HISTORIA ALICE GUY – BLACHÉ – pokaz specjalny ONLINE

badz soba

BĄDŹ SOBĄ, CZYLI NIEOPOWIEDZIANA HISTORIA ALICE GUY – BLACHÉ reż. Pamela B. Green

USA 2018 / dokumentalny / 103 min.


Zdobywca nagrody dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego na tegorocznym Vancouver International Women in Film Festival to fascynująca historia kobiety, która zmieniła oblicze X Muzy. Współproducentami filmu są Robert Redford oraz Judie Foster, która również użyczyła swojego głosu, by opowiedzieć tę niezwykłą historię.

Dokument zrealizowany przez Pamelę B. Green jest niezwykłą opowieścią o Alice Guy-Blaché – zapomnianej pionierce kinematografii, uznawanej za pierwszą reżyserkę w historii X Muzy. Francuzka przygodę z kinem zaczęła pracując jako sekretarka Léona Gaumonta. Szybko pięła się po szczeblach kariery, by w wieku 23 lat nakręcić swój pierwszy film, który prawdopodobnie był pierwszym filmem fabularnym w historii. Po ponad dziesięcioletniej współpracy z wytwórnią Gaumont wraz z mężem przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych, gdzie założyła własne studio. Szacuje się, że Alice Guy-Blaché miała udział – reżyserski, scenariuszowy czy producencki – w blisko tysiącu filmów.

Realizacja dokumentu zajęła ponad osiem lat. Pamela B. Green opowiada w nim nie tylko o ogromnym wkładzie swojej bohaterki w rozwój X Muzy, ale też o tym, jak łatwo została ona zepchnięta na boczny tor. Reżyserka dotarła do niepublikowanych wcześniej materiałów archiwalnych, wplatając w nie szereg wywiadów z ludźmi filmu. Wśród nich są m.in. Patty Jenkins, Ben Kingsley, Ava DuVernay, Martin Scorsese, Julie Delpy, Geena Davis.

Seans ONLINE na platformie mojeekino.pl: https://mojeekino.pl/vods/vod.147 → wybierz KINO MEDUZA

Pokaz specjalne odbędą się: 11 sierpnia o godz. 20:00, 18 sierpnia o godz. 20:00 i 27 sierpnia o godz. 20:00.