Hologram dla króla

hologram-dla-krola-opolskie-lamy

Tydzień Filmu Niemieckiego 2016
Hologram dla króla reż. Tom Tykwer / Niemcy/USA 2016, 89 min.

Alan Clay, piędziesięcioparoletni bohater najnowszego filmu Toma Tykwera zostaje wysłany przez amerykańską firmę informatyczną do Arabii Saudyjskiej. Ma nakłonić króla do zakupu ich najnowszego produktu, który usprawni i zoptymalizuje wideokonferencje.

Pracujący nad hologramem zespół próbuje przygotować prezentację, jednak ciągłe problemy z dostępem do Internetu, szwankująca klimatyzacja i niemożność uzyskania jakiejkolwiek informacji o dacie wizyty króla, nie ułatwiają Clayowi zadania.

Dodatkowy stres wywołuje świadomość, że powodzenie umowy z Saudyjczykami, to jego ostatnia szansa na powrót do pracy. W gorączkowych próbach opanowania sytuacji pomaga amerykańskiemu przedsiębiorcy Yousef, jego kierowca, przewodnik i powiernik. Wkrótce pojawi się też piękna pani doktor, Zahra, która nie tylko zafascynuje Alana Claya, ale też uleczy jego schorowane ciało i skołataną duszę. Lekki i dowcipny, oparty na bestsellerowej książce Dave’a Eggersa, film Tykwera pokazuje w niekonwencjonalny sposób zderzenie przedstawiciela zachodniej kultury z egzotycznym i obcym światem Bliskiego Wschodu. Zmęczony kapitalistycznym reżimem Clay bez żalu porzuca dotychczasowe życie i poddaje się urokowi orientu.

Nagrody i wyróżnienia: Niemiecka Nagroda Filmowa za najlepszy dźwięk i montaż, 2016


 

Tom Tykwer urodził się w 1965 roku w Wuppertalu. W 1984 roku przenosi się do Berlina, gdzie prawie 10 lat prowadzi jedno z najbardziej znanych kin studyjnych Moviemento. W 1993 roku powstaje jego pierwszy film pełnometrażowy, bardzo dobrze przyjęty przez krytyków: Die tödliche Maria. Wspólnie z dawnymi współpracownikami w 1984 roku zakłada agencję produkcji i dystrybucji filmowej X-Filme Creative Pool. Rok 1998 przynosi film: Biegnij Lola, biegnij, który staje się ogromnym sukcesem zarówno artystycznym jak i komercyjnym. Następnym filmem jest Wojownik i księżniczka (2000), po nim powstaje nakręcony na podstawie scenariusza Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza film Niebo, a później kolejne filmy zrealizowane w Stanach Zjednoczonych: Pachnidło, The International i Atlas chmur oraz w Niemczech Drei.

Po projekcji filmu zapraszamy na prezentację książki Ewy Fiuk Obrazo-światy, dźwięko-przestrzenie. Kino Toma Tykwerai spotkanie z jej autorką.

Obrazo-światy, dźwięko-przestrzenie. Kino Toma Tykwerato pierwsza publikacja w języku polskim obejmująca całość artystycznego dorobku niemieckiego reżysera. Tom Tykwer – samouk i miłośnik kina przyznający się do związków z Krzysztofem Kieślowskim – jest dziś jednym z najbardziej rozpoznawalnych filmowców niemieckich, twórcą o międzynarodowej renomie. Niniejsza praca jest próbą rozpoznania i opisu Tykwerowskiej idei kina, w tym charakterystycznego dla tego twórcy języka filmu. Autorka zwraca uwagę na intertekstualne związki między filmami, dokonując ich analizy i (re)interpretacji, a także umieszczając je w szerszym, pozafilmowym kontekście.

Ewa Fiuk jest filmoznawczynią i germanistką, autorką wielu prac na temat współczesnego kina, ze szczególnym uwzględnieniem kina niemieckiego. Publikuje w tomach zbiorowych i czasopismach naukowych. W roku 2012 w serii „Niemcy – Media – Kultura” ukazała się jej książka Inicjacje, tożsamość, pamięć. Kino niemieckie na przełomie wieków. Interesują ją związki filmu z innymi dziedzinami sztuki, filozofią, antropologią i polityką. Obecnie zajmuje się powiązaniami i wzajemnym wpływem filmu i opery.