Lubelski Festiwal Filmowy

zlote_mrowkojady_2016

baner - 15 FFOL

w ramach cyklu: Kino Niezależne / Festiwale
replika 10.Lubelski Festiwal Filmowy / blok filmów 95 min. / wstęp wolny po projekcji spotkanie z twórcami festiwalu

Lubelski Festiwal Filmowy to organizowany już od ponad dekady międzynarodowy festiwali kina niezależnego, znany do 2016 roku jako „Złote Mrówkojady”. Do dziś nazwę tę noszą statuetki wręczane laureatom. Powstały w 2006 roku projekt to idealna przestrzeń dla tych, którzy wiedzą, że świat to coś więcej niż tylko kilka kolorowych plam na mapie. To miejsce dla osób, które lubią zadawać pytania i zastanawiać się nad odpowiedziami. To dla nich organizatorzy sięgają po starannie wyselekcjonowane filmy z całego świata od Korei, przez Iran i Niemcy, po Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone. Jednocześnie LFF łączy tradycyjne konkursy filmowe z nowoczesnym podejściem i lubelską otwartością. Uczestnicy znajdą tu szereg wydarzeń towarzyszących, w tym warsztaty nie tylko dla starszych i młodszych amatorów kina, ale także dla profesjonalistów. Nie brak jest koncertów, zabaw, imprez tanecznych oraz długich rozmów zarówno z polskimi twórcami, jak
i zagranicznymi gośćmi, którzy chętnie wtapiają się w społeczność festiwalową i konsekwentnie podkreślają niepowtarzalny klimat LFF.


Podczas repliki 10. edycji festiwalu zaprezentujemy 5 nagrodzonych Złotymi Mrówkojadami filmów. Zabawnych, poruszających, zaskakujących, po prostu świetnych.


1. The Chicken, reż. Una Gunjak (Chorwacja) 15’
Jest rok 1993. Selma dostaje na swoje szóste urodziny kurczaka. Gdy odkrywa, że jej matka ma zamiar go zabić, postanawia wypuścić zwierzę na ulicę. Na ulicę Sarajewa, na której snajperzy strzelają do cywilów.
Nagroda w konkursie Mistrzowie Tematu

2. The Roadie, reż. Gozde Yetiskin, Emre Sert (Turcja) 18’
Pracownik techniczny znanego zespołu muzycznego w dniu koncertu podejmuje próbę diametralnej zmiany swojego życia.
Nagroda im. Krzysztofa Szota

3. Getting Fat in a Healthy Way, reż. Kevork Aslanyan (Bułgaria) 22’
W świecie, w którym praktycznie nie ma grawitacji, chudzi ludzie odlatują
w przestworza. Konstantyn, który bezskutecznie próbuje przytyć, jest skazany na wieczny pobyt w mieszkaniu swojego ojca. Ale tylko do momentu, gdy za oknem pojawi się piękna stewardessa…
Nagroda w konkursie Mistrzowie Dobrze Zakręceni

4. He Was His Friend, reż. Evgeny Puzyrevsky (Rosja) 27’
Aspirujący do miana seryjnego mordercy chłopak postanawia, że musi zacząć swoją karierę od zabójstwa kogoś, kto bezgranicznie mu ufa. Wybór pada na sąsiada.
Nagroda w konkursie Mistrzowie Gatunku

5. Discipline, reż. Christophe M. Saber (Szwajcaria) 11’
Z pozoru nic nie znaczący wypadek w sklepie może stać się początkiem wielkiego konfliktu światopoglądowego.
Grand Prix Festiwalu
ŁĄCZNY CZAS POKAZU: ok. 95 min