LUDZIE BEZ JUTRA z muzyką na żywo

e24ac9a8-e3a0-4d34-bd50-7b1820d1ec8a

Ludzie bez jutra reż. Aleksander Hertz (1919)


 

Film gotowy w 1919 r., wszedł na ekrany, po wielu perypetiach i zmianach tytułu, dopiero w 1921 r. Akcja oparta była na autentycznym romansie korneta armii carskiej i znanej aktorki warszawskiej, Marii Wisnowskiej. Niezrównoważony Barteniew zabił swą ukochaną (znaleziono ją nagą w jego mieszkaniu), ale sam życia sobie nie odebrał, nawet wtedy, kiedy mu w areszcie dano nabity pistolet. W 1899 roku odbył się w Warszawie głośny proces, zakończony skazaniem byłego korneta na wydalenie z armii i ciężkie więzienie. Barteniew po latach powrócił do Warszawy jako włóczęga. Przebywał bardzo często przy grobie ukochanej, aż w końcu zmarł w 1909 r. W filmie zmieniono nazwiska bohaterów.

Muzykę do filmu skomponuje dla Państwa na żywo GRAFTMANN, łączący wpływy amerykańskiego i brytyjskiego folku z subtelną elektroniką, popkulturą, a w szczególności modą i kinem. Śpiewa o pingwinach i rekinach, niebieskich szpitalach, projektantach mody i top modelkach, kanadyjskich hokeistach, aktorkach filmów dla dorosłych oraz o swoich rówieśnikach, wychowanych na Coca-Coli i disco-polo.

„Przekrój” określił go w 2005 roku mianem najciekawszego debiutu roku: „Grozi mu nad Wisłą kult i późne docenienie przez media i krytyków”. „Machina” przyznała tytuł albumu miesiąca, argumentując: „W rubryce zawód powinien sobie wpisywać singer/songwriter. Koniecznie w języku obcym, bo z polską muzyką nie ma nic wspólnego. Ten chłopak wie, jak małymi słowami opowiadać o wielkich sprawach”.