Maraton Lynch’a

lynch

Z okazji zbliżającej się premiery nowego sezonu Miasteczka Twin Peaks, przypominamy kultowe filmy Davida Lyncha! Maraton potrwa od 17:00 do północy – wybierz sam, czy chcesz obejrzeć wszystkie filmy reżysera, czy wpadniesz tylko na jeden z nich. Pokażemy wam zremasterowaną kopię filmu „Miasteczko Twin Peaks. Ogniu Krocz ze mną” z dodatkowymi, niepublikowanymi scenami oraz filmy: „Zagubiona autostrada”, „Głowa do wycierania”  i blok krótkich metraży Davida Lyncha.

Maraton Lynch’a – blok filmów (475 min.)


17:00 Głowa do wycierania / USA 1977 / 90 min.
18:30 Krótkie metraże / 120 min.

  • ALPHABET (4’)
  • THE AMPUTEE (9’)
  • GRANDMOTHER (34’)
  • LUMIERE (1’)
  • SIX MEN GETTING SICK (4’)
  • THE DUMBLAND SERIES (8×4’)
  • THE DYNAMIC 01 SERIES:

– Boat (7’)
– Darkened Room (Przyciemniony Pokój) (10’)
– Industrial Soundscape (Symfonia przemysłowa) (10’)
– Groper (Obmacywacz) 22 sek.
– Dining room (Jadalnia) (3 min 27 s)

20:30 Twin Peaks. Ogniu krocz ze mną / USA, Francja 1992 / 160 min.
23:15 Zagubiona autostrada / USA, Francja 1997 / 135 min.

wstęp 30 zł (maraton) lub 13 zł (pojedynczy film)

 

 

David Lynch

 

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych, ale i najpopularniejszych twórców kina autorskiego na świecie. Urodzony na północy Stanów Zjednoczonych Lynch rozpoczął swoją karierę w 1967 roku jako malarz i właśnie na pensylwańskiej Akademii Sztuk Pięknych stworzył swój pierwszy krótki metraż – malarskie i eksperymentalne Sześciu mężczyzn, którym robi się niedobrze (do zobaczenia w I Bloku Krótkich Metraży). Brawurowy 4 minutowy film dał początek kolejnym projektom, realizowanym aż do połowy lat 70. (w tym Alfabet, Babcia i Kaleka, wszystkie do zobaczenia podczas przeglądu).

 

Seria eksperymentalnych shortów została zwieńczona filmem, który na dobre rozpoczął karierę Lyncha jako reżysera – czarno-biały horror Głowa do wycierania zrealizowany we współpracy z American Film Instutute w 1977 roku. Do dziś Eraserhead pozostaje synonimem wczesnego stylu Davida Lyncha – kina na wskroś surrealistycznego, łączącego czarny humor z makabrą i brzydotą, fabuła wypełniona dziwacznymi postaciami duszącymi się w dziwacznej atmosferze.