Re:Eko | Odpowiedzialni za Ziemię

Projekt Re: Eko | Odpowiedzialni za Ziemię jest odpowiedzią na obecną wśród mieszkańców Miasta Opola coraz większą potrzebę życia zgodnie z zasadami ‘eko’.

Mieszkańcy Opola coraz częściej zadają sobie ważne pytania – Jak prawidłowo segregować śmieci? Jak zmienić swoje codzienne zwyczaje, żeby
mniej szkodzić środowisku? Jak gotować w zgodzie z zasadą niemarnowania? Czy woda z kranu jest zdrowa do spożycia? Pomimo natłoku
informacji w social-mediach, w wielu książkach i filmach nadal zauważalny jest brak zaangażowania mieszkańców w poszerzanie wiedzy proekologicznej, szczególnie tej dotyczącej segregacji śmieci, zasad recyklingu, przetwarzania śmieci.

Pragniemy w przystępny sposób, wzbogacony o działania kulturalne przekazać wiedzę i zaprosić mieszkańców Opola do dyskusji na temat ekologii w ich codziennym życiu. Zauważalna jest w ostatnich miesiącach popularyzacja trendu zero waste czyli prostej ważności postępowania z dostępnymi zasobami, nakierowaną na ekonomicznie i ekologicznie zrównoważone korzystanie z nich. Refuse, reuse, reduce, recycle, rot czyli po polsku: odmawiaj, ograniczaj, użyj ponownie, przetwarzaj, kompostuj. W projekcje Re:Eko | Odpowiedzialni za Ziemię chcemy uświadamiać Opolan, że warto kierować się tymi prostymi czynnościami w codziennym życiu. Będzie to miało dalsze przełożenie na wzrost świadomości o odpowiedzialności za stan środowiska w najbliższym otoczeniu – Opola i gospodarstwa domowego. Wszystkie działania projektu mają na celu wspierać i kształtować świadomość ekologiczną wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.Otwarty charakter działań w ramach wydarzenia Odpowiedzialni za Ziemię stanowi opcję dostępną dla wszystkich.


 

program:

10:00 Poranek filmowy dla dzieci – projekcje zostaną zwieńczone lekcją ekologiczną o prawidłowej segregacji śmieci i recyklingu oraz warsztatami kreatywnymi (tworzenie własnych toreb eko). Rodzinne warsztaty to nieoceniona lekcja ekologii dla całej rodziny, budująca pozytywne postawy pro-ekologiczne.

Podczas poranku do wyboru dwa filmy
Magiczny dywan (4+)
Łowcy czarownic (9+)


 

16:00 Projekcja filmu Recepta na klęskę, reż. John Webster / Finlandia, 2008,

Po projekcji zapraszamy na spotkanie z Anitą Dmitruczuk i Małgosią Adamską, które zgłębiają i praktykują z sukcesem ideę „zero waste”. Opowiedzą o swoich doświadczeniach, małych krokach, przydatnych aplikacjach, praktycznych mądrych zakupach, użytecznych gadżetach, czytaniu etykiet….

W dyskusji odejmowana tematyka będzie obejmowała spektrum tematu ekologii – m.in. recykling, prawidłową segregację śmieci, praktyczne działania dążące do redukcji śmieci w gospodarstwie domowym, zasady zero-waste, niemarnowanie żywności,
przetwarzanie odpadów. Podczas rozmów będziemy starali się przekonać mieszkańców Opola do bycia Re:Eko – bycia osobami dbającymi o otoczenie, świadomymi problemów współczesnego świata, a w skali lokalnej – właściwie postępującymi z odpadami i zmierzającymi do
redukcji ich produkcji.

___________

Recepta na klęskę, reż. John Webster

Czy możemy poświęcić wygodny styl życia dla ratowania planety? Ile jesteśmy w stanie zrobić sami, nie zrzucając odpowiedzialności na innych? – te pytania stawia sobie autor Recepty na katastrofę John Webster. Nie chce być gołosłownym, więc przeprowadza desperacką naradę z najbliższymi i podejmuje decyzję, że przez rok on i jego rodzina będą stosować dietę z niską zawartością dwutlenku węgla. Film jest dokumentalnym zapisem przebiegu tego eksperymentu. Na początek Websterowie eliminują ze swego życia ropę naftową i jej pochodne. Koniec z samochodem i plastikiem – obwieszcza zapalony do pomysłu ojciec.

Rodzina przechodzi więc na transport publiczny, zamiast auta korzysta z autobusu (taksówka to jednorazowy kompromis), zamiast trujących atmosferę samolotów wybiera kolej. W odstawkę idzie tym samym wygoda i komfort. Nie trzeba zatem długo czekać na emocjonalne skutki nowego sposobu życia. Rodzinne szczęście zostaje rzucone na szalę – znika sielanka, gromadzą się chmury. Dorośli wszczynają utarczki: o używanie plastikowych torebek, o stosowanie pasty do zębów potajemnie kupowanej dla dzieci przez żonę Johna (preparatu z soli i sody nie są w stanie używać), o skalę całego przedsięwzięcia.

Autor filmu w bardzo uczciwy sposób przekazuje prawdę na temat rodzinnego eksperymentu, pokazując, jak wysoka bywa cena zmiany stylu życia. On sam z czasem zaczyna przypominać inkwizytora polującego na czarownice, jego rodzina powoli schodzi do podziemia. Oczywiście eksperyment ma też bardzo dobre strony. Nowa „dieta” naprawdę służy otoczeniu (emisja gazów cieplarnianych zmniejsza się o połowę). Wraz ze zniknięciem wyręczających ze wszystkiego maszyn w życiu Websterów pojawia się też zupełnie nowa wartość – wspólnie spędzany czas i bliskość, o której istnieniu wszyscy jakoś zapomnieli.

7531446.3

Kalendarz

Maj 2020