Wyniki selekcji konkursowej 15.FFOL

Drodzy Twórcy! Dziękujemy Wam za wszystkie zgłoszenia. Spłynęło do nas w tym roku wiele świetnych filmów i animacji. Spośród zgłoszonych Komisja Selekcyjna 15. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy kwalifikuje do konkursu następujące tytuły:

lista filmów zakwalifikowanych do konkursu głównego:

O Matko! reż. Paulina Ziółkowska
Czarnoksiężnik z krainy U.S. reż. Balbina Bruszewska
Dziwny przypadek reż. Zbigniew Czapla
Klub Seniora reż. Agata Mianowska
Zmiany reż. Maja Minic
Satin reż. Łukasz Rusinek
The labyrinth song reż. Anastasia Vodianko
Comfort Zone reż. Hanna Rybak
Zjazd reż. Jerzy Tabor
Wcielenie reż. Barbara Rupik
Granice reż. Tomasz Bolek
Zamieniamy się w przyrodę reż. Justyna Pazdan
Wolta reż. Monika Kotecka
Amerykański sen reż. Marek Skrzecz
Euforia reż. Natalia Pietsch
Proch reż. Jakub Radej
Dziewczyny reż. Anastazja Dąbrowska
Między Nami reż. Maciej Miller
Raz dwa zero reż. Anna Pawluczuk
I tak upłynął wieczór i poranek reż. Giovanni Pierangeli
Wyścig reż. Stanisław Cuske
Przystań reż. Tomasz Pawlik
Gra reż. Marek Głuszczak
Ja i mój tata reż. Aleksander Pietrzak
Wielki tydzień reż. Jarosław Fret
Spitsbergen reż. Michał Szcześniak
Nazywam się Julita reż. Filip Dzierżawski
60 kilo niczego reż. Piotr Domalewski
Powrót reż. Damian Kocur
Szczękościsk reż. Kordian Kądziela
Żabi król reż. Arek Biedrzycki
Casting reż. Katarzyna Iskra
Pola reż. Edyta Rembała
Mleko reż. Urszula Morga
Heimat reż. Emi Buchwald
Pustkowie reż. Jakub Michnikowski
Brudny Henryk kontra pseudokibice reż. Michał Domaszewski
Pomarańcze reż. Piotr Szczyszyk, Maciej Bogdański
Bies reż. Błażej Kujawa
Jestem Tomek reż. Paweł Son Ngo
Śledzik w wielkim mieście reż. Monika Sławecka
Obsesja reż . Rafał Waraczewski
Dziesięć reż. Michał Stenzel
Gloriusssss reż. Maciej Sławuski
Curriculum Victor reż. Łukasz Lenda i Joanna Urbaniec

opisy filmów zakwalifikowanych

60 kilo niczego reż. Piotr Domalewski
Krzysztof to prosty i szczery facet – dobry mąż, ojciec, pracownik. Jego pomysł na spokojne i szczęśliwe życie to mieć swoje zasady i starać się ich przestrzegać. Po 15 latach solidnej pracy w branży budowalnej, dostaje pierwszy poważny awans – zostaje kierownikiem żwirowni, którą jego firma właśnie przejęła. To jego pierwszy dzień w pracy. Nie zaczyna się dobrze. Dochodzi do wypadku. Jeden z pracowników zostaje mocno ranny podczas prac na wyrobisku. Przykry incydent rozpoczyna serię nieoczekiwanych wydarzeń, z którymi Krzysztof będzie się musiał zmierzyć. Ten dzień postawi pod znakiem zapytania wszystko co wiedział i myślał o sobie, a zasady, którymi się kierował nagle zaczną mu przeszkadzać…
Piotr Domalewski PIOTR DOMALEWSKI Reżyser, scenarzysta, aktor. Zrealizował kilkanaście etiud i filmów krótkometrażowych, nagradzanych na festiwalach w Polsce i za granicą.  Jego film „Obcy” zdobył Grand Prix na międzynarodowym festiwalu CINEMAFORUM. Autor kilku sztuk teatralnych i scenariuszy filmowych. Laureat stypendium scenariuszowego PISF. Jego pełnometrażowy debiut „Cicha noc” zdobył Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2017 roku.


Głuchołazy - niewielkie miasto, które w latach dziewięćdziesiątych tętniło życiem obecnie wymiera. Powódź zniszczyła uzdrowiska oraz fabryki. W miasteczku panuje duże bezrobocie, a część mieszkańców wyjechała. W tym miejscu bez perspektyw nastoletni Szymon postanawia spełnić swoje wielkie marzenie. Chce zostać zapaśnikiem amerykańskiego wrestlingu. Czy jego amerykański sen się spełni?
MAREK SKRZECZ
Reżyser i montażysta filmowy. Autor wielokrotnie nagradzanych teledysków. Jego niekonwencjonalne realizacje balansują na pograniczu fabuły i dokumentu. Uczestnik wielu projektów edukacyjno-filmowych m.in.: „Świat od świtu do zmierzchu”, i „Sztuka wyboru”. Współpracował z fundacją „GPAS Praga Północ”, dla której prowadził warsztaty filmowe z trudną młodzieżą. Współautor fabularyzowanej serii „Tajemnice początków Polski”.


Inspirowana prasłowiańską mitologią historia samotnie podróżującej kobiety, która nocą przejeżdża przez las. Tam zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Coś czyha na kobietę. Nowy film Błażeja Kujawy to kolejna opowieść z dreszczykiem. W roli głównej wystąpiła Anna Lucińska. Autorem muzyki jest Frank Ilfman („Duże złe wilki”).

BŁAŻEJ KUJAWA Autor kilkunastu filmów krótkometrażowych, które brały udział w ponad 100 festiwalach filmowych w Polsce i na Świecie. W jego filmach grali m.in.: Magdalena Mielcarz, Anna Mucha, Redbad Klijnstra. Reżyser również teledysków oraz blisko 100 reklam telewizyjnych. Nominowany do Offowego Odkrycia Roku 2011. Konsekwentnie w swojej twórczości trzyma się filmowych gatunków, wierząc, że w Polsce jest miejsce na takie filmy.
15369955_1076618925801161_5464347952823993061_oMICHAŁ DOMASZEWSKI
Miłośnik sztuki filmowej, z wykształcenia lekarz. Nakręcił kilkanaście krótkometrażowych filmów niezależnych, w tym część z Konradem Domaszewskim , z którym założyli kolektyw twórczy -Sashimodo Pictures. Zdobywca kilkunastu nagród i wyróżnień na ogólnopolskich festiwalach  za m.in. serię filmów o komunistycznym milicjancie pt "Brudny Henryk", "Potop krwi"-horror kostiumowy  oraz za eksperymentalny film "Słowa" . Nałogowy uczestnik corocznych konkursów 48 HFP , jego marzeniem jest nakręcić pełnometrażową komedię .


Zofia jest początkującą aktorką i młodą mamą. Mieszka w małym mieście, gdzie razem z Kubą wychowuje kilkumiesięczną córeczkę. Kiedy dostaje szansę, aby zagrać u boku znanej aktorki, Marty, jedzie na casting. Tam musi dokonać wyboru swojej życiowej roli.


KATARZYNA ISKRA
Katarzyna Iskra - góralka. Ukończyła psychologię i hebraistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Studiowała reżyserie na Uniwersytecie w Tel Awiwie oraz w Gdyńskiej Szkole Filmowej. „Casting” jest jej filmem dyplomowym.

Krótka animacja Comfort Zone  nawiązuje do sky-fi motywów życia człowieka w kosmosie. Szara codzienność na  przykładzie głównego bohatera , została pokazana jako jego  "zona komfortu"- strefa komfortu. Bohater żył nie wiedząc nawet, że poza jego domem istnieje atmosfera...


HANNA RYBAK
absolwentka Wydziału Artystycznego UMCS, a także Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie. Swoją przygodę z filmem animowanym rozpoczęła dwa lata temu. W tym czasie artystka osiągnęła wiele sukcesów takich jak uczestnictwo w pokazach filmów animowanych w Akademii Sztuk w Frosinone we Włoszech, Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA, nagrodę specjalną rektora ASP w Warszawie na Międzynarodowym Biennale Plakatu Studenckiego w Lubline, a także nagrodę rektora UMCS za animację dyplomową. Obecnie zawodowo zajmuje się ilustracją, animacją oraz projektowaniem graficznym.


ŁUKASZ LENDA rdzenny nowohucianin, rysownik, grafik, filmowiec, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie  koszykarz i szachista, współzałożyciel Stowarzyszenia B1.

Czarnoksiężnik z krainy U.S. to animowany kolaż, satyra nawiązująca do amerykańskiej powieści L. Franka Bauma. Tajemnicze tornado porywa Dorotkę i przenosi do niezwykłego miejsca pełnego bogactw i niebezpieczeństw. Podąża na spotkanie Czarnoksiężnika, który na pewno spełni jej marzenia.


BALBINA BRUSZEWSKA
reżyserka i scenarzystka, autorka tekstów. Absolwentka animacji PWSFTViT w Łodzi oraz scenariopisarstwa na UCLA Extensions w Los Angeles. Artystka multimedialna znana z eklektycznych form opowiadania i zabawnych filozoficznych i socjologicznych analiz sytuacji człowieka we współczesnym świecie. Laureatka wielu prestiżowych nagród i stypendiów jak np. Stypendium Młoda Polska, dwie statuetki Yacha czy Grand Prix festiwalu Łodzią po Wiśle.
Dziesięć 1

MICHAŁ STENZEL Absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Laureat ponad 40 nagród i wyróżnień na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach filmów krótkometrażowych, w tym wyróżnienie na Opolskich Lamach w 2009 roku. Swoje filmy realizuje w różnych krajach Europy, m. in. Włoszech, Niemczech, Francji, Czechach i w Polsce.

„Dziewczyny” to portret pary - Ani i Edie, których wspólną pasją jest drag king. Bohaterki w czasie wolnym przebierają się za mężczyzn i organizują występy sceniczne. Obserwujemy ich codzienne życie i przygotowania do kolejnych występów, w których oswajają stereotypową i opresyjną męskość. Jest to historia dziewczyn, które podejmują trud budowania relacji i realizowania się w konserwatywnym kraju.ANASTAZJA DĄBROWSKA Studentka reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Jej filmy były pokazywane i nagradzane na m.in. IDFA Amsterdam, DOK Leipzig, Krakowskim Festiwalu Filmowym czy Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" w Koszalinie. Uczestniczyła i rozwijała projekty na IDFAcademy oraz Doc Tank na East Doc Platform w Czechach.


ZBIGNIEW CZAPLA  Scenarzysta, reżyser, animator, malarz i grafik. Studia na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. Autor eksperymentalnych filmów animowanych. Laureat nagród na festiwalach filmów animowanych i krótkometrażowych, takich jak: ANIMATOR, MESSAGE TO MAN, ANN ARBOR, KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY i wielu innych. Członek Stowarzyszenia Filmowcow Polskich. Przewodniczący stowarzyszenia ASIFA Poland.
Euforia 1
Doświadczona hodowczyni  wprowadza młodą dziewczynę w świat wystaw psów rasowych. Kobiety próbują się zaprzyjaźnić pomimo panującej w tym środowisku bezwzględnej rywalizacji.

Natalia Pietsch urodziła się w 1988 roku w Krakowie. W 2011 uzyskała dyplom z wyróżnieniem na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na kierunku grafika. Aktualnie studiuje Realizację obrazu na Wydziale Radia i Telewizji w Katowicach. Od 2013 pracuje jako operatorka i oświetlaczka przy fabułach, dokumentach i teledyskach. „W stronę” reż. Alex Casianov, „Gdybym tylko był pająkiem” reż. Katarzyna Warzecha, Alex Casianov, Martyna Majewska, „Odłamki” reż. Sylwia Rosak, „Otwórz mi” reż. Dominika Gnatek, Żabi król, reż Arek Biedrzycki, „Robal” reż. Iwo Kondefer. W 2017 w ramach projektu Studio Munka powstał pierwszy wyreżyserowany przez nią dokument „Euforia”.
glorius-kadrus
  Macjus W. Sławuski pseudonim SlawusPolonus wiek 40. Poszukiwany również jako artysta terrorysta gdyż to malarz NIE pokojowy …obecnie wygasły ale nie całkowicie, bo nie maluje ale skręca filmy z powstałych własnych obrazów olejnych. I tak od 2012r. skręcił kilkadziesiąt krótkich form filmowych nagradzanych i wyróżnianych na licznych festiwalach w Polsce m.in. za filmy: Degustacja Malarska (2012),  Orawus (2013), „LokoMotywus” (2013), „Sromowcus” (2013),  „Kadr z Nocy” (2013), GrafikusTerrorus (2014),  „Wierszyk z zapałkami” (2014),  Złomusy (2015), „á David”(2017)

Paweł jest pasjonatem gier komputerowych. Pracuje właśnie nad własnym projektem. Czy uda mu się zafascynować nim (nie)przypadkowych ludzi z ulicy?

Marek Głuszczak (ur. 03.01.1993) - absolwent South Baltic Academy of Independent Theatre i Przedszkola Filmowego w Szkole Wajdy, świeżo upieczony słuchacz Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Pasjonat filmu, teatru, psychologii i seksuologii. Improwizator w trójmiejskiej grupie ImProściej. Od 2010 współzałożyciel i członek Niezależnej Grupy Filmowej CN Studio.
Granice - K2
Tomasz Bolek animacja
Tomasz Bolek Data urodzenia: 1994.01.28 - Łódź Obecnie student specjalności „Film Animowany i Efekty Specjalne” na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi.
emi
emi
Emi Buchwald urodziła się w 1991 roku. Wychowała się w małej miejscowości na Mazowszu, w Dąbrowicach. Absolwentka reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi. Zanim rozpoczęła edukację w Łodzi, ukończyła kurs dokumentalny w Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, gdzie zrealizowała swój pierwszy krótki dokument pt. „Bracia”. Kolejne etiudy fabularne i dokumentalne były pokazywane i nagradzane na festiwalach polskich i zagranicznych. Tworzy blog fotograficzny: zwyklaki.tumblr.com.
6

Giovanni Pierangeli Urodził się we Włoszech w 1983 roku. Po studiach naukowych, przeniósł się do Polski w 2013 roku, gdzie rozpoczął studia na Wydziale Reżyserii Filmowej w PWSFTviT w Łodzi.

Ojciec Dawida – Edward, był kapitanem żeglugi wielkiej i w rodzinnym domu pojawiał się na kilka dni w roku. Teraz Dawid ma swoją rodzinę i postanawia zaopiekować się chorym na Alzheimera ojcem. Wreszcie kiedy jest dla nich okazja by wspólnie odbudować relacje zaczyna im w tym przeszkadzać szybko postępująca choroba Edwarda. Z każdym dniem pamięta on coraz mniej z tak cennych dla Dawida wspomnień, które pomagają mu wypełnić lukę z dzieciństwa. Jak wiele Dawid będzie w stanie poświęcić ze swojego poukładanego życia by spędzić z ojcem ostatnie chwile?

Alek Pietrzak Urodzony w Płocku - rocznik 92. Absolwent Szkoły Muzycznej II stopnia w klasie fortepianu w Płocku oraz Warszawskiej Szkoły Filmowej na Wydziale Reżyserii Filmowej. Jego dyplomowy film „Mocna kawa wcale nie jest taka zła” był pokazywany oraz zdobył wiele nagród w kraju i za granicą. Zdobywał doświadczenie w pionie reżyserskim na planach m.in. filmów „Obywatel” J. Stuhra, „Bridge of Spies” S. Spielberga, „Planet Single” M. Okorn i „True Crimes” A. Avranas jako asystent reżysera, II reżyser, czy reżyser 2nd unit. Obecnie również student UW Wydziału Artes Liberales.


Paweł Son Ngo absolwent Akademii Filmu i Telewizji (reżyseria i organizacja produkcji). Założyciel Film Busters. Nagrodzony na 48 Hour Film Project 2016 w Warszawie za Najlepszy Film, nagrodzony na VII MFF „Drzwi“ w Gliwicach oraz wyróżniony na XXII i XXIV Wielkopolskich Porównaniach Filmowych w Poznaniu. Oprócz produkcją filmową pasjonuje się też komponowaniem muzyki filmowej.


Agata Mianowska urodziła się w 1992 w Warszawie, tam ukończyła Liceum Plastyczne im. Wojciecha Gersona, obecnie jest studentką animacji i efektów specjalnych w PWSFTviT w Łodzi.
MIEDZY NAMI [Between Us] - 2 - [Maciej Miller, Martyna Krasińska]
Para dwudziestolatków spodziewa się dziecka. Nie wiedzą jak sobie z tym poradzić. Pod wpływem napięć i emocji decydują się rozstać, a dziecko oddać do adopcji. Nie jest im z tym łatwo. Do porodu zostały dwa miesiące. Dochodzi do rozmów i przeżyć kluczowych dla całego ich życia.
miller
Maciej Miller urodzony w 1994r. w Olsztynie. W wolnym czasie pływa na windsurfingu i pasjonuje się fotografią. Ukończył Gdyńską Szkołę Filmową, a „Między Nami” to jego film dyplomowy. Obecnie student filozofii.
MLEKO [Milk] - 1 - [Magda Mascianica, Agnieszka Warchulska] [photo Łukasz Brodowicz]1920x1080
Ewa jedzie z córką do domu nad jeziorem. Mają przygotować jej urodzinową imprezę. Julka zabiera swojego chłopaka. Matka wyraźnie nie akceptuje jego obecności, chce się go pozbyć. Odkrywa jednak, że największą walkę będzie musiała stoczyć z samą sobą.
MLEKO [Milk, dir. U.Morga, GSF 2017] [director photo] [photo Bartosz Mikolajczyk]
Urszula Morga ukończyła Organizację Produkcji Filmowej i TV na Wydziale Radia i TV im. K.Kieślowskiego. Pracowała jako asystent reżysera, kierownik produkcji oraz reporter radiowy. Od 2006 prowadzi pracownię animacji Esy-floresy. Autorka wideoklipów wielokrotnie nominowanych do Nagrody Yach Film. W 2014 otrzymała Nagrodę Drewnianego Yacha. W 2016 roku ukończyła Wydział Reżyserii w Gdyńskiej Szkole Filmowej. „Mleko” jest jej filmem dyplomowym.
Nazywam się Julita 1
Historia Julity Wołyniec, której matka odsiaduje dożywocie za zamordowanie swojego męża, syna i próbę zabicia córki. Matka, nękana poczuciem winy, nie chce spotkać się z córką. Nie widziały się od dziesięciu lat. Julita pod pretekstem programu „Świadectwo” wchodzi do więzienia, żeby się z nią skonfrontować i rozliczyć przeszłość.
  Filip Dzierżawski
FILIP DZIERŻAWSKI Reżyser. Scenarzysta. Absolwent Wydziału Reżyserskiego AFiT oraz Psychologii Społecznej w SWPS w Warszawie. Autor scenariusza i reżyser serialu dokumentalnego o kibicach Legii – „Fanatycy” (2011). Reżyser filmu „Miłość”, najlepszego polskiego dokumentu w 2013 r. Twórca teledysków i spotów telewizyjnych.
O_Matko_01
Matka i syn wciąż zamieniają się miejscami i rolami: raz to matka jest dorosła, innym razem syn dorośleje i opiekuje się nagle zdziecinniałą matką. Układ działa bez zarzutu, do czasu, kiedy chłopak decyduje się wyrwać spod spódnicy nadopiekuńczej rodzicielki i zacząć samodzielne życie.
  Paulina_Ziolkowska_2
Paulina Ziółkowska urodziła się w 1988 r. we Wrocławiu. W 2008 roku rozpoczęła studia na kierunku grafika na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Obecnie studiuje animację w PWSFTViT w Łodz
obsesja - foto1
Dawid ma dość świata, który go otacza. Rodzina, praca i brak perspektyw zbiegają się wpędzając bohatera w coraz większy obłęd.
zdjęcie reżysera (1) (1)
Rafał Waraczewski Pochodzę z Bydgoszczy, gdzie zacząłem stawiać swoje pierwsze kroki w kręceniu filmów. Rozpocząłem swoją przygodę od nagrywania krótkich form w 4 klasie podstawówki z przyjacielem z przedszkola, a później dostałem się w szeregi Bydgoskiej Kroniki Filmowej – do lokalnego miejsca dla młodych twórców. Później uczęszczałem na roczny kurs dokumentalny „Przedszkole Filmowe” w Szkole Wajdy, a następnie skończyłem rok akademicki na kierunku „Wiedza o Filmie i Kulturze Audiowizualnej”. W tym roku dostałem się za trzecim razem do Katowic na reżyserię i będę się starał coraz bardziej wchodzić w mój wymarzony fach.
POLA [Pola] - 1 - [Marta Kosińska, Hania Kowalkowska] [photo Weronika Bilska]
  Edyta Rembała POLA [Pola] photo Karolina Pawlak
Edyta Rembała Najstarsza z pięciu córek, fotograka. Absolwentka teologii. Autorka krótkich filmów fabularnych i dokumentalnych. Z pochodzenia Podlasianka. W 2013 roku otrzymała stypendium artystyczne prezydenta miasta Białegostoku - „Młodzi Twórcy”, na realizację filmu dokumentalnego „Father”. W 2017 roku ukończyła reżyserię w Gdyńskiej Szkole Filmowej. „Pola” jest jej filmem dyplomowym.
kadr3
Polska, lata 80-te. W ciasnym PRL-owskim mieszkaniu żyją kobieta i mężczyzna – znudzone sobą i otaczającą rzeczywistością małżeństwo, najlepsza lata mające dawno za sobą. Dla żony wszystkie dni są takie same, a z apatii codziennej egzystencji nie widzi możliwości ucieczki. Dopiero zjawienie się niespodziewanego gościa, młodego studenta podróżującego po świecie, wyzwoli stłamszone pragnienia i potrzeby, każąc przeanalizować, co jest dla każdego najważniejsze w tym niesprzyjającym świecie…
Reżyserzy
Piotr Szczyszyk, Maciej Bogdański Etiuda fabularna dwóch debiutujących studentów poznańskiego filmoznawstwa. Łączy ich wspólna pasja do kina, ale zupełnie różne spojrzenia na filmy: jeden gustuje w eksperymentalnych i jak najbardziej "dziwnych" produkcjach i odjazdach Davida Cronenberga, drugi natomiast kocha się w Almodovarze i Polskim Moralnym Niepokoju. Oboje w wolnym czasie piszą o kinie na łamach różnych redakcji. "Pomarańcze" to próba znalezienia wspólnego języka - tym razem filmowego - wyrażone własnym spojrzeniem na czasy PRLu.
Powrót 1
Ania wychodzi na pierwszą, trzydziestogodzinną przepustkę z zakładu karnego. W domu czekają na nią mąż i kilkuletni syn. Wszystko jest ustalone – w czasie przepustki mają w trójkę opuścić kraj. Jednak przed ucieczką Ania postanawia rozliczyć się z przeszłością.
Damian Kocur DAMIAN KOCUR
Tłumacz, student Realizacji obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Absolwent germanistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jego filmy były prezentowane i nagradzane na wielu festiwalach na całym świecie (m.in. na AFI DOCS, Camerimage, festiwalach w Gdyni, Belgradzie i Cambridge). Autor krótkometrażowych fabuł i dokumentów.
PROCH_dezynfekcja
"Proch" opowiada o tym, co dzieje się z ciałem i dobytkiem osoby samotnej po śmierci. Film zamknięty w surowej formie zadaje pytania o sens istnienia, znaczenie jednostki, wartość dóbr materialnych.
  Jakub Radej (fot. Krzysztof Wiktor)
JAKUB RADEJ Urodzony w 1991 roku w Cieszynie. Reżyser i scenarzysta. Absolwent Reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i kursu dokumentalnego DOK PRO w Szkole Wajdy. Studiował również kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Jego filmy były wielokrotnie prezentowane na międzynarodowych festiwalach (m.in. w Bilbao, Los Angeles czy Cambridge). Asystent reżysera przy filmach fabularnych „Drogówka”, "Wołyń” oraz "Konwój". Najmłodszy reżyser, którego film został współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
fotos- przystań
Bohater, młody chłopak na progu dorosłości, mieszka w chatce z dala od miejskiego zgiełku, w której rozwija swoją muzyczną pasję i buduje własne, domowe studio nagraniowe. Snuje wielkie plany, jednak los szykuje dla niego coś innego. Wkrótce będzie musiał dokonać być może najważniejszego wyboru w swoim życiu.
  foto reżyser
Tomasz Pawlik 20-latek zafascynowany filmem, fotografią i dalekimi podróżami. Absolwent Przedszkola Filmowego w Szkole Wajdy, student Uniwersytetu Warszawskiego.
pustkowie
  pustkowie-2
Jakub Michnikowski ur. 1986 r. w Warszawie. Ukończył studia w kierunku reżyserii filmowej w PWSFTviT w Łodzi. Jest autorem krótkometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych. W trakcie studiów zrealizował film pt. „To tylko marzenia” wyprodukowany przez Studio Munka w ramach programu pierwszy dokument. W 2016 roku otrzymał stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”.
Raz dwa zero 01
Justyna ma dziewięć lat i wraz z koleżankami trenuje wyczynowo gimnastykę artystyczną. Jej życie wypełniają ciężkie treningi i zawody, na których niejednokrotnie musi przekroczyć własne słabości. Mimo ogromnego wysiłku nie zawsze udaje jej się stanąć na podium. Kiedy coraz bardziej traci nadzieje na medale, postanawia sama zająć się trenowaniem pięcioletnich gimnastyczek ze swojego klubu.
  16178692_1432088166826138_4027375713216417890_o
Anna Pawluczuk rocznik 1991. Urodziła się i wychowała w Białymstoku. Jest absolwentką kulturoznawstwa Uniwersytetu w Białymstoku i technikiem produkcji filmowej. Zanim zajęła się filmem pracowała przy imprezach kulturalnych na podlasiu, recenzowała filmy i próbowała swoich sił jako dziennikarka radiowa. Jest wielką entuzjastką edukacji filmowej i była koordynatorem wielu kursów filmowych. Prowadzi również poczytnego bloga: http://filmowykot.pl
satin rusinek 2
Łukasz Rusinek Animator, ilustrator i reżyser animowanych teledysków w jednym. Absolwent absolutnie nieartystycznego kierunku jakim jest bez wątpienia zarządzanie w przemyśle ciężkim, na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Zadebiutował w 2009 roku teledyskiem do utworu "Telehon" Pablopavo i od razu dostał za niego Yacha. Ten zaskakujący fakt sprawił, że Łukasz postanowił zająć się animacją na poważnie. Coraz bardziej zaskoczony, odebrał jeszcze dwa Yachy (najlepsza animacja za "Życie jest jak tramwaj" dla Lao Che i najlepszy klip dla dzieci za "Oh Girl" dla Yellow Umbrella. Oprócz tego tworzył teledyski dla artystów takich jak R.U.T.A, Decapitated, Chłopcy z Placu Broni, Grubson i wielu innych. Współpracuje na stałe z Agencją Koncertowo-Wydawniczą Karrot Kommando. Tworzy animowane wizualizacje koncertów i spektakli teatralnych, ilustruje książeczki dla dzieci. Za dużo pracuje. Oprócz tego jest gitarzystą w zespołach Paprika Korps (z którym nagrał 8 płyt i zagrał około 1000 koncertów w ciągu ostatnich 20 lat) oraz August Landmesser (z którym nie nagrał jeszcze żadnej płyty i zagrał kilka koncertów).
Spitsbergen 1
Magda (33) w trybie natychmiastowym wraca do pracy, jako ratownik medyczny. Stawia się na stacji ratunkowej na kacu. Podczas kolejnych akcji o radzi sobie bardzo dobrze. Gorszym ratownikiem okazuje się jej nowy restrykcyjny partner. Szybko powstaje między nimi konflikt. Przez najbliższe 12 godzin będą jednak na siebie skazani.
Michał Szcześniak
Michał Szcześniak Reżyser i scenarzysta. W 2005 r. otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz europejski,- Nisimasa European Script Contest. Reżyserował nagradzane filmy "Łódka" (wyróżnienie na Polskim Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, I nagroda na Cyprus International Film Festival i statuetkę "Excellence In Independent Film" w Seattle), dokumentalny "Sashka, Sashka..." (nagrody na Festiwalu Szkoły Filmowej VGIK w Kazaniu: dla najlepszego reżysera, za najlepszy film, nagrodę publiczności i nagrodę za najlepsze zdjęcia, a także nagrodę London Film Academy na festiwalu "T-Mobile Nowe Horyzonty", w konkursie polskich filmów krótkometrażowych), "Punkt wyjścia" ("Złota Żaba" Camerimage, Sundance Film Festival, IDFA Amsterdam, DOK Leipzig, Jantar, na festiwalu debiutów w Koszalinie, nagroda PAT na festiwalu Kameralne lato w Radomiu i nominację do nagrody Jana Machulskiego w kategorii najlepszy krótkometrazowy film dokumentalny. Napisał scenariusz "Goliath" zakwalifikowany do projektu European Short Pitch i do finału konkursu "Nakręcone teksty", dramat "Patrz: wolna wola", który wygrał konkurs "Kontest" Ministra Kultury na najlepszy, polski dramat współczesny (Szcześniak zrezygnował jednak z nagrody) i grę komputerową "Tajemnice Aeropolis".Obecnie przygotowuje film fabularny "Spitsbergen", do którego zdjęcia są zaplanowane na ten rok. W tym roku planuje wydanie powieści "Dla wilka".
Szczękościsk 1
Trzyosobowej grupie artystycznej „Szczękościsk” marzy się podbicie rynku sztuki. Niestety jej członkowie na razie skupieni są na bardziej przyziemnych sprawach. Igor zarabia fotografując produkty do ofertowych gazetek z supermarketów, Baton straszy dzieci w lunaparkowym domu strachów, Laura zaś jest księgową w firmie utylizującą elektrośmieci. Obserwujemy ich zmagania podczas przygotowań do Prowokaliów – czołowego festiwalu sztuki performance.
  Kordian Kądziela 1
KORDIAN KĄDZIELA Reżyser i scenarzysta. Absolwent Reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Twórca filmów krótkometrażowych takich jak: „Larp”, „Muka!” czy „Tiwi” nagradzanych na festiwalach w kraju i za granicą. Reżyser spotów reklamowych (między innymi dla Makity, 3M czy Movember) oraz teledysków (nominowany do Yacha w kategorii Debiut za klip „Monkey, Monkey” grupy Slutocasters).
3
  Monika-photo
Monika Sławecka ur. 1987 r. scenarzystka, filmoznawczyni, związana z filmem i telewizją od początku kariery zawodowej. Trzy ostatnie lata spędziła na wizytach w więzieniu, w trakcie których napisała scenariusz filmu fabularnego „Niewinna” a także książkę, w formie wywiadu rzeka „Dożywocie. Zbrodnia i kara Małgorzaty Rozumeckiej, której publikacja przypada na koniec października bieżącego roku. Na co dzień interesuje się niewyjaśnionymi sprawami zbrodni sprzed lat oraz tematem mafii w Polsce i na świecie.
58-01
  22050787_1473652309394362_1067917793_o
Anastasia Vodianko Urodziła się 18 sierpnia 1997 roku w Iwano-Frankiwsku (Ukraina). Od trzech lat mieszka w Polsce. W Opolu podjęła studia na obecnym Wydziale Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Od tego czasu interesuje się animacją. „The labyrinth” powstał jako praca dyplomowa kończąca cykl licencjacki na Wydziale. Jest również pierwszym teledyskiem i pierwszą pracą, która będzie pokazana kiedykolwiek na festiwalu.
3
Mężczyzna pozostawiony sam na sam z naturą, balansuje na granicy życia i śmierci.
  Barbara Rupik
Barbara Rupik Urodzona w 1992 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Obecnie studiuje w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na kierunku Film Animowany i Efekty Specjalne.
Wielki tydzień 2
Zwykły tydzień nie zapowiadał niczego szczególnego dla pary młodych ludzi. Właśnie wrócili z Wielkiej Brytanii i czekając na narodziny dziecka, próbują na nowo zorganizować swoje życie. Nieoczekiwanie umierający wuj oddaje im klucze do swego mieszkania. Czas, który wspólnie spędzają w małej kawalerce, staje się dla nich przyspieszoną „korepetycją życia”.
  Jarosław Fret
Jarosław Fret Lider Teatru ZAR, reżyser, aktor. Dyrektor Instytutu Grotowskiego, wykładowca PWST im. Ludwika Solskiego, przewodniczący rady kuratorów oraz kurator programu teatralnego ESK Wrocław 2016. Prowadząc teatralne poszukiwania muzyczne, społeczne i kulturowe zrealizował szereg wypraw. Spektakle Teatru ZAR w jego reżyserii były pokazywane na całym świecie.
Wolta_1
Zuzia ma 12 lat i od kilku trenuje woltyżerkę. Ze względu na wiek i budowę, podnoszona jest przez starsze, silniejsze koleżanki. Jest „górną”, zwieńczeniem akrobatycznej piramidy. Rozpoczyna się kolejny sezon. W trakcie treningów okazuje się, że figury z udziałęm Zuzi nie mają już gracji i lekkości. Starsze zawodniczki w końcu przyznają, że Zuzia urosła i nie mają siły podnieść jej do góry. Staje się jasne, że jeśli Zuzia chce zostać w drużynie będzie musiała znaleźć nową rolę w grupie.
  karolina_poryzala_foto monika_kotecka
Monika Kotecka, rocznik ‘81. Studiowała nauki społeczne, fotografię i operatorkę w Łodzi. Jej krótkie metraże były pokazywane na Berlinale, w Cannes, na Nowych Horyzontach. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych projektach fotograficznych i filmowych m.in Cinetrain (podróż KolejąTranssyberyjską) i warsztatach twórczych m.in. Berlinale Talent Campus). Karolina Poryzała, rocznik ‘78. Fotografka i scenarzystka. Studiowała zoologię na SGGW. Ukończyła Fotografię w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi oraz kurs scenariuszowy w Krakowskiej Szkole Scenariuszowej. Pracujac jako fotograf, interesowała się głównie dokumentem kreacyjnym. Jej cykl "Troma Trip America" pokazywany był w międzynarodowych galeriach, m.in. w Foam w Amsterdamie. Jej reportaże o tematyce społecznej publikowane były między innymi w Gazecie Wyborczej, Newsweeku czy Polityce. Obecnie pracuje nad rozwojem seriali dla telewizji premium oraz nad własnym debiutem fabularnym Od 2012 Monika i Karolina pracują w duecie Kurkot Kollektiv. Ich działalność skupia się głównie  na  dokumentalnych projektach fotograficznych oraz krótkich formach filmowych takich jak klipy muzyczne oraz  videoart. Obecnie pracują nad pełnometrażowym debiutem dokumentalnym. (WWW.KURKOTKOLLEKTIV.COM )
WYŚCIG
"Wyścig", film absolwenta programu Przedszkole Filmowe 2014 Stanisława Cuske, to intymny portret relacji ojca z synem. Sukces ojca, który był mistrzem Polski w jeździe na żużlu i nazwisko Gollob mogą przytłaczać. Wychowanie w duchu rywalizacji i sukcesu kształtuje charakter syna. Obaj bohaterowie mają wobec siebie różne oczekiwania, nie zawsze się ze sobą zgadzają, a jednak potrafią odnaleźć nić porozumienia w pasji do niebezpiecznego sportu. Wśród wielu pretensji jest miejsce na wsparcie i troskę.
  stanisław cuske2
Stanisław Cuske ur. 10 maja 1996 r., członek Bydgoskiej Kroniki Filmowej, absolwent Przedszkola Filmowego w Szkole Wajdy. Twórca filmów fabularnych dokumentalnych m.in. "Subkultury”, "Pod Żaglami”.
becoming landscape2
  Justyna Pazdan, urodzona w 1993 roku w Oświęcimiu. Absolwentka Liceum Plastycznego w Katowicach na specjalizacji metaloplastyka. Obecnie studentka piątego roku filmu animowanego w Łódzkiej Szkole Filmowej. Twórczyni sensualnych filmów takich jak ,,Zamieniamy się w przyrodę'' czy krytycznej jednominutowej formy ,,Ewolucja w Nadczłowieka''. Jedna z założycielek łódzkiej grupy artystycznej Samowolka.
IMG_3769
  Jerzy Tabor
Jerzy Tabor Ur. w 1991 w Warszawie. Absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Studiuje animację w PWSFTviT w Łodzi.
ZMIANY0322
Maja Minic
Maja Minic urodziła się 1 sierpnia 1995 roku w Phoenix, w stanie Arizona, U.S.A.. Ukończyła klasę o profilu humanistycznym i kulturowym w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Warszawie. Obecnie jest na III roku studiów w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, na Wydziale Operatorskim, specjalności: film animowany i efekty specjalne. "Zmiany" to jej drugoroczny film. „Lot” I rok © PWSFTviT 2015
Żabi król 1
Julia i Robert poznają się przez Internet. Na pierwsze spotkanie kobieta zmuszona jest zabrać swojego 10-letniego syna. Czy uda jej się zrobić dobre wrażenie na Robercie, nie psując relacji z dzieckiem? Film stawia pytanie o to, jak pozornie nieistotne szczegóły wpływają na postrzeganie drugiej osoby.
  Arek Biedrzycki
AREK BIEDRZYCKI Reżyser, absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Uczestnik licznych warsztatów, w tym Passion to Market, Talent Lab w Reykjavíku, Directing Actors w Nowym Jorku czy Kinoteka & London Film Academy Studio. Stypendysta Ministra Kultury i Fundacji Nipkowa w Berlinie. Jest autorem filmów krótkometrażowych, które uczestniczyły w wielu międzynarodowych festiwalach i zdobyły garść wyróżnień.

Kalendarz