fbpx

DYPLOMY 2023 – WYDZIAŁ SZTUKI UNIWERSYTETU OPOLSKIEGO

Zapraszamy na wystawę prac dyplomowych studentów i studentek Wydziału Sztuki UO

• Jak co roku o tej porze, w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, prezentujemy wystawę prac dyplomowych absolwentek i absolwentów studiów licencjackich oraz magisterskich Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Na wystawie “Dyplomy 2023” znajdują się różnorodne realizacje reprezentujące techniki malarskie, fotograficzne, graficzne, multimedialne czy projektowe.

“W Collegium Artium trwają nieustające poszukiwania, nieustający wyścig i paragone sztuk. Ale nie, już nie kłócą się rzeźbiarze z malarzami – komu należy się pierwsze miejsce. Teraz, ramię w ramię, bronią swoich tradycji i wizualności materialnej przed mgławicowością nowych mediów – hipnotyzujących nieprawdziwością, nie-prawdziwością: poza dotykiem, poza wagą, poza wymiarami.
Z tych dysput, z tych poszukiwań, bierze się wszystko, co już widzisz, co jeszcze zobaczysz na tej wystawie w czasie jak nigdy wydłużonym, aż do września. Ujrzysz pragnienia – by zmieniać świat. Marzenia – o sztuce, która koi. Majstersztyki projektanckie, dowodzące umiejętności. Niewinność debiutantów i kalkulacje bardziej doświadczonych. Nieustającą dumę promujących i – typowy dla postsowieckich krajów, wszywany w głowy w czasie edukacji szkolnej – brak pewności, typowy również dla części młodych twórców.
A wszyscy zasługują na karierę, sławę i biorące się z nich moc i pieniądze. Przez zbieg właściwych okoliczności, także osobistych zalet, tylko część z nich zostanie wybrana. Odkrywaj ich, póki są dostępni. Zainwestuj, póki są niedrodzy. Doceniaj, póki żyją. I, jak pisał ongiś Klee, jednym okiem patrz, drugim – czuj”.
fragment tekstu z katalogu wystawy, autor: Kazimierz Sebastian Ożóg
• Wernisaż: 7 lipca (piątek) godz. 18.00 / udział bezpłatny
• Koordynacja wystawy: Magda Wolnicka
PROGRAM TOWARZYSZĄCY
• 9.07 niedziela g. 16.00 – oprowadzanie kuratorskie, oprowadzają: Magda Hlawacz, Paulina Ptaszyńska, Bartłomiej Trzos, Bartosz Posacki, Ignacy Nowodworski / udział bezpłatny
• 16.07 niedziela g. 16.00 – oprowadzanie w języku ukraińskim, oprowadzają: Kazimierz Ożóg, Natalia Nosova oraz studenci i studentki WS UO
Organizatorzy wydarzenia: Stowarzyszenie Opolskie Lamy, Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu, Wydział Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytet Opolski. 
Zadanie finansowane ze środków budżetu Miasta Opola.
unnamed