fbpx

OPOLSKIE LAMKI 2023

W dniach 24-27. maja 2023r. Stowarzyszenie Opolskie Lamy zrealizowało warsztaty animacji poklatkowej w ramach projektu: OPOLSKIE LAMKI. EMOCJE. ROZUMIEM. WSPIERAM.

Projekt OPOLSKIE LAMKI 2023 jest dobrze znany Opolanom już od 16 lat. Jest to wydarzenie, które pozwala dzieciom i młodzieży na rozbudzanie swej kreatywności twórczej pod okiem doświadczonych twórców animacji.
W roku 2023 w warsztatach wzięli udział uczniowie i słuchacze opolskich szkół i uczelni:

  • Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr II z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Opolu
  • Zespołu Państwowych Placówek Kształceni Plastycznego im. Jana Cybisa w Opolu
  • Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Opolu
  • Uniwersytetu Opolskiego

Warsztaty animacji prowadzili:
Paweł Kleszczewski – malarz oraz reżyser filmów animowanych, absolwent Wydziału Malarstwa UMK w Toruniu, stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Młoda Polska” (2018),
Katarzyna Zimnoch – reżyserka, scenarzystka, montażystka filmów animowanych, pracuje w duecie z Pawłem Kleszczewskim.
Ich filmy były prezentowane na ponad pięćdziesięciu międzynarodowych festiwalach filmowych, zdobywając nagrody i wyróżnienia m.in. festiwali: Fano we Włoszech, Clones w Irlandii, Animanie w Czechach, O!Pla oraz SEFF w Polsce.
Zajmują się także sztuką wizualną a ich projekty były prezentowane na licznych wystawach w kraju i zagranicą.
W 2013 roku założyli w irlandzkim mieście Cavan, studio animacji Konik. Artyści byli stypendystami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Młoda Polska”, oraz Stypendium Twórczego Miasta Szczecina. W latach 2013 – 2018 otrzymywali Nagrody Artystyczne Hrabstwa Cavan w Irlandii. Byli artystami na rezydencjach w Szwecji, Estonii, Irlandii i Niemczech. Pochodzą ze Szczecina. Pracują na Akademii Sztuki w Szczecinie.
Autorzy filmów: ,,Broken Tale’’ (2016), ,,Początek świata” (2019), „Ajtia o tym dlaczego diabeł kuleje ”(2020).

Interesujący wywiad z prowadzącymi warsztaty animacji: https://mieszkamwszczecinie.com/kasia-zimnoch-i-pawel-kleszczewski-wszystko-zaczyna-sie-od-pociagniecia-pedzlem/

W tym roku Warsztaty Animacji Poklatkowej Opolskie Lamki miały rozszerzony program o warsztaty psychologiczne i wykład/warsztaty o emocjach w animacji poklatkowej.
Warsztaty psychologiczne, w których tematem przewodnim będą emocje i sposoby radzenia sobie z nimi prowadził Michał Szyderski.
Michał Szyderski – opolski artysta specjalizujący się w sztuce streetartowej, graffiti założyciel i członek grup artystycznych: Beata oraz Grupy Murki (od 2017); absolwent Instytutu Psychologii Uniwersytetu Opolskiego oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; psycholog, doradca zawodowy i personalny, trener biznesu, specjalista ds. rekrutacji.
Wykład / warsztat o empatii w animacji prowadził Piotr Kardas.
Piotr Kardas – pomysłodawca i główny organizator Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA (2013-), Rising of Lusitania – AnimaDoc Film Festival w Liverpool’u (2019-), a także projektów: Animation Across Borders i O!PLA FOCUS ON POLAND (O!PLA ACROSS THE BORDERS). Inicjator i dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu Animacji CRAFT w Yogyakarcie (2017-).

Koordynator polskiej edycji StopTrik International Film Festival (2016-). Współtwórca i dyrektor programowy Polsko-Rosyjskiego Festiwalu Filmów Animowanych DIALOGI/Диалоги w Łodzi (2020-) oraz Międzynarodowego Festiwalu Filmów Futurologicznych (2021). Organizator Międzynarodowego Dnia Animacji w Łodzi (2012-). Kurator i juror na festiwalach filmowych (Azerbejdżan, Białoruś, Brazylia, Chorwacja, Gruzja, Hiszpania, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowenia, Tajwan, Węgry, Włochy). Stale współpracuje z festiwalami i instytucjami kultury na cały świecie.
W latach 2003 – 2008 studiował filmoznawstwo i nowe media w Instytucie Teorii Literatury, Teatru i Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Łódzkiego. W latach 2007-2008 redaktor działu filmowego na portalu internetowym Reymont.pl. W latach 2008 – 2010 kierownik programowo-artystyczny i opiekun galerii w łódzkiej Kino-Galerii Charlie. W latach 2010-2011 związany z Se-ma-for Produkcja Filmowa (główny dystrybutor) oraz Fundacją Filmową Se-ma-for. Dyrektor programowy dwóch pierwszych edycji Se-Ma-For Film Festival (2010, 2011). Pomysłodawca, twórca koncepcji i dyrektor programowy Se-Ma-For European/Asian Express 2011 > Pekin/Madryt/Tokio/Paryż – projektu w ramach prezydencji Polski w Radzie UE (2011). Inicjator, kurator sekcji i koordynator konkursu animacji przy 2. MFF ARS INDEPENDENT w Katowicach (2012).

Projekt został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Opola.
Projekt był współfinansowany ze środków Budżetu Miasta Opola.

Galeria zdjęć: https://opolskielamy.pl/galeria/album/galeria/opolskie-lamki-2023

Film, który powstał na warsztatach: https://www.youtube.com/watch?v=DC2yqb8kJlI