Przystanek Twórczość vol. 4
Przystanek Twórczość to cykliczny, interdyscyplinarny projekt ukierunkowany na zintegrowaną edukację kulturalną, a jednocześnie wspierający poszerzanie oraz promowanie oferty kulturalno-turystycznej miasta i regionu. W tym roku odbywa się pod hasłem Śladami Lam na Opolszczyźnie.
Działania projektowe kierujemy do różnych grup wiekowych i społecznych, w tym do przybywających na Opolszczyznę turystów. Staramy się wspierać różnorodne typy aktywności twórczej i angażować w nią lokalną społeczność, by tą drogą popularyzować aktywne uczestnictwo w kulturze.
Tegoroczne wydarzenia podzielone zostały na cztery cykle:
ŚLADAMI LAM NA OPOLSZCZYŹNIE
seria warsztatów poświęconych zagadnieniu obecności sztuki filmowej w otoczeniu człowieka. Ich częścią stał się konkurs na imiona figur lam od kilku lat znajdujących się w róznych miejscach Opola i Województwa. Figury te związane są z odbywającym się w mieście od 2003 r. Festiwalem Filmowym Opolskie Lamy, którego rosnąca rozpoznawalność sprawia, że obecne w przestrzeni miejskiej figury lam stają się popularnym symbolem Opolszczyzny. Ich umiejscowienie w charakterystycznych punktach opolskich miast daje możliwość opowiedzenia zarówno historii okolicy, jak i prezentacji jej współczesnej energii i aktualnej oferty kulturalnej. Umożliwia także przybliżenie postaci opolskich artystów – autorów szaty plastycznej poszczególnych figur
- wybrane dzięki konkursowi imiona lam znajdą się na specjalnie przygotowanych tabliczkach informacyjnych. Oto one:
Dalajlama – lama w czerwieni i złocie (Głuchołazy)
Lames Bond – szykowna lama w muszce (Narodowe Centrum Polskiej Piosenki)
Laminator – mechaniczna lama (Dworzec PKP w Opolu)
Lambert – biała lama z filmowymi rysunkami (Szkoła TAK)
Lamanda – lama różowo-niebieska (Muzeum Śląska Opolskiego)
Lamadeusz – lama w sześciany (Wydział Sztuki UO)
Lamar – lama w Kluczborku (Kino Bajka)
Lamelia – lama w kwiatki (Liceum Plastyczne w Opolu)
Lama Gaga – lama pod Szarą Willą w Opolu
FILMOWE PRZEDSZKOLE
- realizowane m.in. we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Opolu kreatywne warsztaty dla dzieci i ich opiekunów. Łączą promocję współczesnej literatury i kinematografii poprzez organizację czytań książek dla dzieci, uzupełnianych projekcjami filmów dla najmłodszych, czy warsztatami artystycznymi.
KINO BEZ BARIER
- seanse filmowe ukierunkowane na włączanie w życie kulturalne osób niepełnosprawnych i wykluczonych. Uczestnictwo w pokazach filmowych oraz dyskusjach pozwala wspierać wzajemne relacje, a także zachęca do uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym.
SPOTKAJMY SIĘ: SENIOR W DZIAŁANIU
- akademia filmowa dla seniorów, umożliwiająca otwarcie się na relacje społeczne poprzez udział w dyskusjach filmowych, nawiązywanie nowych kontaktów i włączenie się w życie kulturalne miasta.
Projekt Przystanek Twórczość vol. 4 finansowany jest ze środków Zarządu Województwa Opolskiego i budżetu Miasta Opola