fbpx

Śladami Lam – trasa lamowa

Festiwal Filmowy Opolskie Lamy od 20 lat jest stałym elementem na mapie kulturalnej Opola, będąc największym wydarzeniem filmowym w regionie. Jednym z widocznych symboli Festiwalu są figury Lam, znajdujące się w kilkunastu miejscach Opola, a także w Kluczborku i Głuchołazach. Projekt każdej z Lam został wykonany i zrealizowany przez opolskich artystów, którzy nadali im niepowtarzalną szatę wizualną.

Pierwsze cztery lamy powstały we wrześniu 2016 roku w ramach 14. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy podczas akcji „Lamowanie”. Były to: Lambert, Laminator, Lames Bond i Lama Gaga. Rok później z okazji 15. edycji wspomnianego festiwalu do nietypowego stada dołączyło kolejnych 5 lam – Lamar, Dalajlama, Lamelia, Lamadeusz i Lamanda. Jedna z nich stanęła w Kluczborku, pozostałe wraz ze starszymi koleżankami wzbogaciły przestrzeń miejską Opola w ramach akcji „8 lam na 800-lecie Opola”. Najmłodsi członkowie stada to L’amour i Lamatrix, które zostały pomalowane w 2021 roku.

Mieszkańcy pokochali lamy, na które trafić można w drodze do pracy, do szkoły, czy na rodzinnym spacerze. Dumne zwierzaki zachęcają do podążania swoimi śladami i odkrywania atrakcji miasta. I można się spodziewać, że stado będzie tylko rosło.

poznaj historię opolskie lamy


Lames Bond NCPP

Lames Bond

Lames Bond został pomalowany w 2016 roku przez dwie artystki – Aleksandrę Zając i Katarzynę Fednik. Obecnie figura stoi na terenie Narodowego Centrum Polskiej Piosenki.

https://www.poznajhistorie.pl/monument/opole-lames-bond

Lamour GSW

L’amour

Lama L’amour została pomalowana przez Natalię Nosovą i Józefa Hyżego.

https://www.poznajhistorie.pl/monument/opole-lamour

Lamelia plastyczniak

Lamelia

Lamelia została pomalowana w 2017 roku przez opolskich artystów – Magdalenę Hlawacz i Bartłomieja Trzosa. Obecnie figura stoi przy budynku Zespołu Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. Jana Cybisa.

https://www.poznajhistorie.pl/monument/opole-lamelia

Lama Gaga szara willa

Lama Gaga

Lama Gaga została pomalowana w 2016 roku przez opolskiego artystę Michała Krawca. Obecnie figura stoi przed budynkiem Szarej Willi.

https://www.poznajhistorie.pl/monument/opole-gaga

Lamadeusz wydział sztuki

Lamadeusz

Lamadeusz został pomalowany w 2017 roku przez opolskich artystów – Paulinę Ptaszyńską i Bartosza Posackiego. Obecnie figura stoi przed Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Opolskiego.

https://www.poznajhistorie.pl/monument/opole-lamadeusz

Lamanda muzeum śląska opolskiego

Lamanda

Lamanda została pomalowana w 2017 roku przez opolską artystkę Patrycję Kucik, wspieraną przez Ignacego Nowodworskiego. Obecnie figura stoi przy Muzeum Śląska Opolskiego.

https://www.poznajhistorie.pl/monument/opole-lamanda

Laminator

Laminator został namalowany w 2016 roku. To wspólna praca dwóch opolskich artystów – Ignacego Nowodworskiego oraz Marka Granicznego. Obecnie figura stoi na wzniesieniu przed budynkiem Dworca Głównego PKP.

https://www.poznajhistorie.pl/monument/opole-laminator

Lambert barlickmiego

Lambert

Lambert został pomalowany w 2016 roku przez opolską artystkę Karolinę Procajło. Obecnie figura stoi przed budynkiem Szkoły Podstawowej TAK im. Ireny Sendlerowej.

https://www.poznajhistorie.pl/monument/opole-lambert

Lamatrix polibuda

Lama Lamatrix

Lamę Lamatrix pomalowała Patrycja Kostyra.

https://www.poznajhistorie.pl/monument/opole-lamatrix