Niecodziennie rozpoczęliśmy promocję tegorocznego festiwalu. Czterech opolskich artystów w czterech wybranych przez nas miejscach związanych z 14. Festiwalem Filmowym Opolskie Lamy “na żywo” malowało naturalnej wielkości figury lam. Każda figura uzyskała niepowtarzalny charakter i wartość przez indywidualny projekt i wykonanie opolskich artystów: Karoliny Procajło, Michała Krawca, Ignacego Nowodworskiego (i Marka Graniecznego) oraz Aleksandry Rodzik (i Katarzyny Fednik). Niebawem nasze lamy pojawią się w przestrzeni miasta i będą przypominać o nadchodzącym festiwalu. Zobaczcie efekty! >> GALERIA
Ignacy Nowodworski – Absolwent Instytutu Sztuki UO w Opolu, uzyskał dyplom z wyróżnieniem w 2005 r. W swoich pracach rzeźbiarskich wykorzystuje różnorodne materiały, takie jak marmur, granit, twarde gatunki drewna, metal oraz przedmioty znalezione. Wzajemne kontrasty materiałów i struktur są cechą charakterystyczną jego multimateriałowych rzeźb. Prace w kolekcji „Zachęty” oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Holandii, Anglii, Kazachstanie i USA. Autor statuetki MECENAS Galerii Sztuki Współczesnej, MECENAS Sztuki Dziecięcej, statuetki MOST DIALOGU oraz statuetki OPOLSKIE LAMY Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Niezależnych,. Członek ZPAP i Stowarzyszenia ARTSFERA. Asystent Prof. Mariana Molendy w Pracowni Rzeźby Instytutu Sztuki UO. Nagrody i wyróżnienia: Nagroda ZPAP na Salonie Jesiennym (2014), I nagroda Międzynarodowe Sympozjum Rzeźbiarskie Rastede (2014), Nagroda „Formaty Kultury” TVP Opole (2013), Nagroda Prezydenta Miasta Opola w Dziedzinie Kultury (2009), Nagroda Prezydenta Miasta Opola na Salonie Jesiennym (2009), Laureat I Międzynarodowego Pleneru rzeźby w Marmurze (2006). (http://sztuka.uni.opole.pl/)
Michał Krawiec – Absolwent Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, uzyskał dyplom w 2010 roku w pracowni grafiki warsztatowej pod kierunkiem prof. Moniki Kamińskiej i dr. Bartłomieja Trzosa. W swojej twórczości wypowiada się poprzez grafikę warsztatową, cyfrową oraz fotografię. Nie rzadko stara się łączyć te media tworząc indywidualny język wypowiedzi. Zajmują i fascynują go elementy przestrzeni miejskiej, zapomniane podwórka, w których czas się zatrzymał. W swoich pracach syntetyzuje przestrzeń. Elementy te oszczędne w swojej formie, stają się geometrią miasta na którą stara się zwrócić uwagę odbiorcy. W ostatnim czasie przenosi swoje obserwacje zachowań i postaw ludzkich utożsamiane z pluszowymi niedźwiedziami na formy przestrzenne. Inspiracji poszukuje w surrealistycznych momentach dnia codziennego. Jest również uczestnikiem licznych warsztatów graficznych w szczególności poświęconych sitodrukowi. Często też wciela się w rolę prowadzącego różnego rodzaju warsztaty dla dzieci i młodzieży. (http://sztuka.uni.opole.pl/
Ola Rodzik – absolwentka Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Jej rysunki pojawiły się w maju 2015 r. w Warszawie na wystawie konkursu JASNOWIDZE zorganizowanego przez wydawnictwo Dwie Siostry. Jest też współorganizatorką oraz uczestniczką kilku wystaw m.in Ilustragan w Galerii Zamostek MBP i Rzeczy IStotne w Filharmonii Opolskiej. “To, co głównie robię to rysuję i wymyślam historie. Chyba najbardziej lubię proste, nieprzegadane ilustracje, dlatego często do pracy wystarcza mi ołówek i dobry papier. Zajmują mnie książki ilustrowane, szukam w nich zwykle czegoś co sprawia, że ożywają te małe włoski na rękach”. (zaktualizowany tekst z http://opak.org.pl)
Kasia Fednik – absolwentka Edukacji kreatywnej z medialną i studentka Instytutu Sztuki, eks-dekoratorka witryn sklepowych, autorka rysunkowych Ładnych Rzeczy! (https://www.facebook.com/laadne.rzeczy/?fref=ts) Zafiksowana na punkcie rysunku, ilustracji i ładnie zaprojektowanych rzeczy i wnętrz.
Karolina Procajło – od kilkunastu lat opolanka zauroczona stolicą regionu. Absolwentka Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, instruktor pracowni plastycznej, terapeuta. W wolnych chwilach zajmuje się grafiką warsztatową, ilustracją i rysunkiem. Walczy z pesymizmem w życiu prywatnym i w przestrzeni publicznej. Pojawiające się „myślaki” odgania aromatem kawy z kardamonem, tabliczkami mlecznej czekolady. W swoich pracach pokazuje zaczarowaną rzeczywistość i kolorowe myśli. Jest szczęśliwą posiadaczką szuflady wypełnionej grafikami w rozmiarze XS i projektami prac, które cierpliwie czekają na realizację. Inspiracją są dla niej ludzie, najczęściej najbliżsi, ale również przypadkowo mijani w codziennym pędzie, spotykani w czasie wieczornego biegania. Zakochana w momentach : ostrzenia ołówków przed początkiem pracy, mieszania farb przed położeniem ich na papier, oczekiwania na pierwsze odbitki. Zawsze zaskoczona efektem końcowym swojej pracy. (http://karolinaprocajlo.com)