
Zapraszamy na seanse filmowe pod otwartym niebem, towarzyszące Nokta Festival 2019. Tym razem czekamy na Was 23 i 24 sierpnia na Placu Jana Pawła II. W ramach wieczornych projekcji będziecie mogli obejrzeć filmy „Lato”, „Electro_Sonda” oraz „Photon”. Wstęp wolny!
23.08.2019 / 21:00
Lato reż. Kiriłł Sieriebriennikow
Rosja 2018 / 126 min.
„Lato” (ros. Leto) to najnowszy film jednego z najbardziej cenionych rosyjskich reżyserów filmowych i teatralnych, Kiryła Serebrennikowa. Inspirowana prawdziwymi zdarzeniami, pełna pozytywnej energii opowieść o wolności i rewolucji, której ogień rozpala rock.
Lato 1981. Leningrad żyje rockiem ze szmuglowanych z Zachodu płyt Davida Bowiego, Blondie, Lou Reeda, T-Rex czy Sex Pistols. Majk jest gwiazdą undergroundowej sceny muzycznej i królem klubu rockowego, gdzie młodzież ma przykazane słuchać koncertów na siedząco i w ciszy. Poszaleć można jedynie za zamkniętymi drzwiami mieszkania, podczas prywatnych występów. Wiktor dopiero zaczyna, ma za to talent, przyciągającą wzrok urodę i pisze świetne teksty. Tych dwóch połączy nie tylko miłość do muzyki, ale i do Nataszy, mądrej i pięknej żony Majka. Losy tego trójkąta stanowią centrum „Lata”: czarno-białego (z nagłymi wybuchami kolorów) filmu o miłosnym i artystycznym rozkwicie. Film Kiryła Serebrennikowa zainspirowały autentyczne historie liderów leningradzkich grup: Majka Naumenko (Zoopark) i Wiktora Coja (Kino).
24.08.2019 / 21:00
Elektro_Sonda reż. Tomasz Knittel
Polska 2016 / 41 min.
Nowatorski film muzyczny, w który zaangażowały się największe gwiazdy polskiej elektroniki. Film przenosi widza w świat wyobraźni młodego chłopca, który za sprawą okularów VR odkrywa transowy świat muzyki elektronicznej, zawieszony między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Główny bohater w trakcie swojej wirtualnej podróży ponad czasem spotyka kolejne zespoły (KAMP!, BOKKA, Rysy, Zamilska, Komendarek, JAAA!, Polpo Motel, Golczewski). W filmie oprócz muzyków wzięli również udział twórcy związani ze środowiskiem polskiego teatru i tańca współczesnego – Dominika Knapik, Sebastian Pawlak, Paweł Sakowicz, Robert Wasiewicz. Inspiracją w pracy nad filmem była „Sonda”– kultowy telewizyjny program popularno-naukowy, emitowany w latach 80. Film przekracza klasyczne gatunkowe podziały. To wrażeniowa, filmowa prezentacja współczesnej polskiej sceny muzycznej. To także rodzaj filozoficznej opowieści, poruszającej ważne kwestie, z którymi mierzymy się dziś, takie jak wszechobecność technologii, czy wizje przyszłości, w której człowiek wcale nie jest najważniejszy.
Photon reż. Norman Leto
Polska 2017 / 107 min.
Od Wielkiego Wybuchu do rewolucji kwantowej, od początku czasu do narodzenia się planet i ewolucji biologicznego życia – i dalej w kierunku nieznanej przyszłości. Fascynujące zobrazowania największych pytań stojących przed nauką stanowią zarówno prowokującą do myślenia, dwugodzinną lekcję fizyki jak i pomost między abstraktem, badaniem naukowym oraz komunikacją wyników. Animowane wzory cząsteczek, fal i zjawisk, które są zarówno za małe i za duże by je obserwować gołym okiem, ujawniają swoje sekrety w zrozumiałym dla nas języku wizualnym. Film jest zainspirowany książkami Davida Deatscha, autora takich bestsellerów jak „Początek nieskończoności” czy „Materia rzeczywistości”.
Wydarzenie finansowane z Budżetu Miasta Opola