
Zapraszamy na seanse Tygodnia Filmu Niemieckiego w Województwie Opolskim
W ramach tegorocznego Tygodnia Filmu Niemieckiego w Województwie Opolskim przygotowaliśmy przegląd znakomitych produkcji naszego zachodniego sąsiada z ostatnich kilku lat.
W związku z istniejącą sytuacją pokazy przenosimy do sieci – będą się odbywały na platformie mojeekino.pl w dniach 23-29 listopada 2020 r.
Jednak jak zwykle przygotowaliśmy pakiet bezpłatnych wejściówek, tym razem w formie kodów umożliwiających dostęp do prezentowanych filmów. Aby otrzymać kody należy wypełnić formularz zgłoszeniowy.
W programie znajdziecie państwo 7 filmów fabularnych, a także dwie produkcje dla dzieci i młodzieży. Szczegóły poniżej. Przygotowaliśmy również specjalną ofertę dla szkół dostępną tutaj.
Toni Erdmann
reż. Maren Ade / Niemcy, Austria, Francja, Szwajcaria, Rumunia / 2016, 162 min.
Winfred jest rozwiedzionym, emerytowanym nauczycielem gry na pianinie, który uwielbia wygłupy i nieustannie robi kawały swoim sąsiadom na niemieckich przedmieściach. Jego córka Ines – pracująca za granicą konsultantka w wielkiej korporacji – lubi mieć wszystko pod kontrolą, równie mocno, jak jej ojciec lubi się zgrywać. Przez lata ich relacje nie układały się zbyt dobrze, więc kiedy ojciec nieoczekiwanie przyjeżdża na kilka dni odwiedzić córkę, jego wizyta przybiera zaskakujący przebieg. Aby przywrócić zestresowanej Ines radość życia i poczucie humoru, Winfred tworzy fikcyjną postać – niepoprawnego biznesmena Toniego Erdmanna.
Błąd systemu (Systemsprenger)
reż. Nora Fingscheidt / Niemcy 2019, 118 min.
Benni ma zaledwie dziewięć lat, a doświadczeniem mogłaby obdzielić kilkoro swoich rówieśników. Do jakiejkolwiek placówki by nie trafiła, prędzej czy później zostaje z niej wydalona. Takie przypadki, jak niewinnie na pierwszy rzut oka wyglądająca Benni, w slangu pracowników socjalnych nazywane są „łamaczami systemu”. Za agresją, krzykiem, gwałtownością, które charakteryzują zachowanie dziewczynki kryje się jeden cel. Jest nim desperacka chęć powrotu do domu i życie u boku ukochanej matki. Kobieta ma jednak spore wątpliwości, obawiając się, że krnąbrna córka nie pozwoli jej ułożyć sobie na nowo życia. Kiedy kolejne sposoby nie pomagają poskromić wybuchowego charakteru Benni, niespodziewanie pojawia się światełko w tunelu w osobie nowego opiekuna Michy. Czy uda mu się odnieść sukces tam, gdzie wszyscy inni postawili na dziewczynce krzyżyk?
24 tygodnie (24 Wochen)
reż. Anne Zohra Berrached / Niemcy 2016, 103 min.
Astrid (Julia Jentsch) jest komediantką. Prowadzi popularny telewizyjny show, a jej mąż Markus (Bjarne Mädel) jest jej menedżerem. Wiodą szczęśliwe życie zarówno w świetle jupiterów, jak i poza nim. Mają piękny dom, śliczną 9-letnią córkę i drugie dziecko w drodze. Sielankę burzy wiadomość od ginekologa: płód ma zespół Downa i poważną wadę serca. Po pierwszym szoku para optymistycznie postanawia zmierzyć się z problemem. Odwiedzają szkołę dla osób z zespołem Downa, próbują możliwie najlepiej oswoić się z tematem.
Z czasem jednak okazuje się, że Astrid sama będzie musiała podjąć trudną decyzję co do przyszłości nienarodzonego dziecka, swojej rodziny i kariery…
Obrazy bez autora (Werk ohne Autor)
reż. Florian Henckel von Donnersmarck / Niemcy, Włochy 2018, 188 min.
Historia oparta na biografii malarza Kurta Barnerta. Mały Kurt jest bardzo przywiązany do swojej młodej i niezwykłej ciotki Elisabeth. Jej choroba i jej los wywrą duży wpływ na jego późniejsze, powojenne życie. Jako młody malarz Kurt zakochuje się w pięknej Ellie. Okazuje się, że jej rodzina skrywa pewną mroczną tajemnicę, związaną z losami głównego bohatera. Dodatkowo artystę wciąż dręczą wspomnienia z dzieciństwa, które przypadło na czasy rządów nazistów, a uwielbiany początkowo socrealizm przynosi gorzkie rozczarowanie. Czy ucieczka na Zachód przyniesie mu ukojenie?
Kapitan (Der Hauptmann)
reż. Robert Schwentke / Niemcy, Chiny, Francja, Polska, Portugalia / 2017, 118 min.
Film opowiada historię młodego niemieckiego żołnierza, który w ostatnich chwilach II wojny światowej rozpaczliwie walczy o przetrwanie. Ratunek przychodzi, kiedy bohater przypadkowo znajduje mundur nazistowskiego kapitana. Podszywając się pod oficera, mężczyzna szybko przybiera potworną tożsamość oprawców, z którymi próbuje uciec.
Była sobie dziewczynka (About a Girl)
reż. Mark Monheim / Niemcy 2014, 104 min.
Charleen niedługo przed swoimi szesnastymi urodzinami jest jedną z tych nastolatek, które zdają się dźwigać problemy całego świata na własnych barkach. Być może to przez jej staż w domu pogrzebowym lub jej uwielbienie twórczości Kurta Cobaina – Charleen zdaje się brnąć w mroczniejsze zakamarki stanu świadomości. Jej matka podejrzewa, że z córką jest coś nie tak, lecz dziewczyna nie dopuszcza do siebie nikogo. Pewnego dnia Charleen poddaje się melancholijnemu nastrojowi i decyduje się na samobójstwo…
Milcząca rewolucja (Das schweigende Klassenzimmer)
reż. Lars Kraume / Niemcy 2018, 111 min.
Oparty na motywach bestsellerowej powieści Dietricha Garstki film opowiada prawdziwą historię grupy uczniów klasy szóstej, którzy postanawiają okazać solidarność z ofiarami powstania węgierskiego, organizując minutę ciszy w trakcie każdej lekcji. Akcja filmu rozpoczyna się w momencie, kiedy dwaj nastoletni chłopcy z Eisenhüttenstadt w Niemczech Wschodnich podróżują do Berlina Zachodniego, aby odwiedzić grób dziadka Kurta, byłego oficera SS. Przed powrotem do domu chłopcy postanawiają pójść do kina, gdzie trafiają na kronikę filmową o powstaniu węgierskim z 1956 roku. To inspiruje ich do działania.
Przygoda Nelly (Nellys Abenteuer)
reż. Dominik Wessely / Niemcy 2016, 97 min / 10+
Lato, wszyscy wybierają się na wspaniałe wakacje, tylko Nelly musi jechać z rodzicami do Rumunii i od początku nie jest tak, jak sobie wymarzyła. Do tego okazuje się, że nie jest to zwykły, rodzinny wyjazd. Tata nadal jest w pracy! Jakby tego było mało, nikt nie uprzedził Nelly, że mają się tu wkrótce przeprowadzić. Czy może być gorzej? Może – dziewczynka ucieka! To, co z początku groźne, szybko staje się początkiem fascynującej przygody, która uświadamia, że pozory mogą mylić i czasem warto przedefiniować swoje priorytety.
Wielka wyprawa Molly (Molly Monster)
reż. Matthias Bruhn, Michael Ekbladh, Ted Sieger / Niemcy 2016, 70 min / 4+
„Wielka wyprawa Molly” to pierwszy pełnometrażowy film o przygodach rodziny państwa Potworów – Mamy, Taty i małej Molly, i jej przyjaciela, Edisona – bohaterach animowanego serialu o tym samym tytule. Molly już wkrótce przestanie być jedynaczką. Nie będzie jakąś tam starszą siostrą – będzie najlepszą starszą siostrą na świecie. Zrobiła już nawet dla brata czapkę, żeby był mu ciepło, gdy już się wykluje. Rodzice Molly, państwo Potworowie, wyruszają w podróż na odległą wyspę, na której przychodzą na świat wszyscy członkowie klanu potworów. Tata ma przed sobą jeszcze trochę wysiadywania. O nie! Zapomnieli o czapce! Molly i jej nakręcany zabawkowy przyjaciel, Edison, wyruszają na wielką wyprawę – przed nimi wiele wspaniałych przygód i ogromne wyzwania.
Organizatorzy: Stowarzyszenie Opolskie Lamy i Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w RP Partnerzy: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim
Projekt finansowany przez Samorząd Województwa Opolskiego oraz Konsulat Republiki Federalnej Niemiec w Opolu